fbpx

12 półtonów. Książka o muzyce

Wiosna!

Wreszcie można cieszyć się smakiem świeżych malin. I sprawdzić jak to z nimi jest. Czy 2 maliny w buzi smakują tak samo jak 6 malin? Czy wrażenie słodyczy będzie 3 razy silniejsze? I właściwie co ten smaczny wstęp ma związanego z muzyką?! Tego nie zdradzę, musicie sami sięgnąć po “12 półtonów”.

12 półtonów. książka o sztuce

Książka wydawnictwa Druganoga w rewelacyjny sposób rozkłada muzykę na czynniki pierwsze. Na ponad 120 stronach muzyka odmieniona jest przez wszystkie przypadki – teorię, kulturę, historię, religię i praktykę. Można wyczytać z niej masę ciekawostek i anegdot, poszerzających horyzonty muzyczne. Z książki dowiecie się między innymi:


Dlaczego Platon bał się muzyki?
Czy można robić masaż dźwiękami?
Dlaczego chirurdzy nucą piosenkę “Stayin’ alive” Bee Gees?
Skąd wzięła się muzyka w windzie?
i
Dlaczego nasi praprzodkowie zaczęli tworzyć muzykę.

Książka dedykowana starszym dzieciom i dorosłym, ale z pomocą rodzica i przedszkolak może mieć z niej wielką frajdę. Wiele stron inspiruje do przeprowadzenia eksperymentu muzycznego (z maluchem lub starszym dzieckiem). Autorka, Zuzanna Kisielewska zadaje pytania i skrótowo, w przystępny sposób na nie odpowiada. Odpowiedzi przedstawione są obrazowo, prostym nienaukowym językiem, za pomocą przykładów, które namawiają do wykonywania doświadczeń muzycznych. Mam ogromną chęć zabrać się za robienie z córką twórczych, muzycznych eksperymentów – pobawić się wodą i zrozumieć w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe, poszukać jaki kształt może mieć dana melodia lub utwór. Albo pobiegać, poskakać i popełzać do rytmu. A może po prostu, w ramach eksperymentu – ZJEMY MALINY 🙂

12 półtonów. książka o muzyce

Koniecznie, muszę jeszcze zwrócić uwagę na ilustracje duetu Full Metal Jacket. Zespół projektowy mocno kojarzył mi się z kulturą dla dorosłych, nie z tworzeniem grafik w książkach dla młodego czytelnika. A tu niespodzianka i to w dodatku tak udana, estetyczna i spójna z tekstem. Nie dziwne, że grafika została nagrodzona w 2017 roku, przez Polską Sekcję IBBY

To jest książka z kategorii tych, które warto mieć na stałe na półce i do nich wracać, jeśli tylko zajdzie potrzeba. Jest w niej tak dużo fajnej, inspirującej treści, że ciężko książkę przyswoić na raz – warto dawkować sobie wiedzę z tej książki, wracać do niej i odkrywać na nowo tematy, które aktualnie nas interesują.

Tytuł: 12 półtonów
Tekst: Zuzanna Kisielewska
Ilustracje: Jerzy Gruchot i Wojtek Koss
Wydawnictwo: Druganoga
Rok wydania: 2017 (wznowienie: 2020)
Wiek: 9+ (według mnie nawet 7+)

12 półtonów. Książka o muzyce

Dodaj komentarz