fbpx

Nauka dni tygodnia i miesięcy – kalendarz dla dzieci DIY

Lubię karton. Korzystam z kartonu od narodzin Heli, tworząc dla niej różne aktywności. Często były to mniejsze, prościutkie prace (karty kontrastowe, zawieszki do mobila), czasem zdarzył się jakiś domek dla zwierząt, lub kulodrom z rolek od papieru toaletowego (wiele z tych prac możecie znaleźć na instagramie Karmione Kulturą) Nasze prace ewaluują, razem z mężem rozwijamy się w dziedzinie kartonowego rękodzieła 😉

I tak oto powstał kalendarz. Prosty, minimalistyczny, estetyczny, choć tak naprawdę w zasięgu możliwości twórczych prawie każdego!

Dlaczego powstał? Z potrzeby ogarnięcia tematu czasu i oczekiwania na młodsze rodzeństwo. Próbujemy Heli pomóc zrozumieć co to znaczy “za miesiąc”, “na początku lata” lub nawet “w weekend”. Takie stwierdzenia są wciąż abstrakcyjne dla malucha, ale widzę, że coraz lepiej sobie radzi z pojmowaniem czasu. Taki kalendarz sprawdza się również podczas kwarantanny, gdy dni nagle stały się takie same, inaczej pojmujemy pośpiech i pewne obowiązki, a brak harmonogramu zaczął nas rozleniwiać w podstawowych czynnościach życiowych. Nie zdecydowaliśmy się na kalendarz liniowy, znany nam z pedagogiki Montessori. Dlaczego? Z prostego względu – brak miejsca. Nie mamy dłuższego kawałka ściany, który moglibyśmy przeznaczyć na kalendarz liniowy. Choć czuję, że rzeczywiście byłby najlepszy dla córki.

Po miesiącu używania mogę śmiało powiedzieć, że kalendarz to był dobry pomysł. Codziennie zaczynamy dzień od przesuwania koralików i sprawdzania pogody. Hela za każdym razem ma jakieś pytania, a to o miesiąc, a to kiedy będzie mogła przesunąć koralik z wiosny na ikonę lata. Coraz lepiej idzie jej zrozumienie, że gdy dni miesiąca dojdą do końca, to zaczyna się nowy miesiąc, co wiąże się z przesunięciem koralika np. z maja na czerwiec.

Do wykonania kalendarza potrzebowaliśmy:
  • dużego kartonu (co najmniej 90 cm szerokości),
  • cyfr, nazw tygodnia – napisanych czcionką Elementarz Dwa, wydrukowanych i zalaminowanych,
  • ilustracji pór roku i ikon pogodowych – znalezione w internecie i przerobione według naszych potrzeb,
  • sznurka jutowego,
  • lekkich, drewnianych koralików,
Nasze tipy:
  • W pracach możecie zauważyć pewną stałą – używamy czcionki (Elementarz Dwa), którą wykorzystujemy do oswajania Heli z alfabetem. Staramy się być konsekwentni w używaniu tej czcionki, by na etapie poznawania liter, nie mieszać córce w głowie.
  • Do tworzenia ilustracji wykorzystujemy często programu Canva, który jest dla nas dobrym źródłem do tworzenia prac lub zabaw.
  • Po miesiącu sznurki w kalendarzu lekko się poluzowały. Warto je naciągnąć, by koralik nie opadał. Przy naciąganiu przydaje się plastelina, jeśli nie dasz rady ponownie zrobić pętelek 🙂 Uwaga z naciąganiem – by nie wygiąć kartonu.
  • Przed końcowym przycinaniem kartonu, warto najpierw rozłożyć i przykleić cyfry miesiąca. My niestety mieliśmy karton o gotowych wymiarach i za późno się zorientowaliśmy, że cyfry w wydrukowanym rozmiarze nie mieszczą się na gotowym kartonie ;p

Powodzenia!

2 komentarze

Dodaj komentarz