fbpx

Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów

O nie! W miasteczku o nazwie Miasteczko dokonano kradzieży. Wszystkim mieszkańcom zaginęły nie byle jakie dzieła sztuki! Na ratunek przybywa Agentka Lola i… My! My, czytelnicy jesteśmy tymi, którzy pomogą rozwiązać Loli zagadkę zaginionych obrazów. Po nitce do kłębka dochodzimy do rozwiązania, wykonujemy zadania, rozwiązujemy rebusy i dowiadujemy się wstydliwych prawd o mieszkańcach miasta.

Z dumą i zachwytem przedstawiam mój patronat.

Interaktywna i zabawna opowieść detektywistyczna, podejmująca tematy sztuki i ekologii. Czy może być lepiej? Może. Prócz książki stworzone są audiobook na płycie CD (dodany do każdego egzemplarza), oraz gra online z prostymi rebusami. Wszystko to sprawia, że poznajemy historię w niezwykle pogłębiony sposób i możemy się świetnie bawić, ucząc się o ekologii i sztuce.

Sztuka

Przyczynkiem całej opowieści jest kradzież obrazów. Na końcu książki dowiadujemy się co łączy wszystkie dzieła sztuki i dlaczego zniknęły z domów mieszkańców. Mam nadzieję, że nie zepsuję Wam zabawy, jeśli napiszę, że narracja prowadzi nas do do adresu www.europeana.eu – brzmi znajomo? Kto nie zna temu donoszę, że jest to największa cyfrowa platforma, zbierająca zdigitalizowane dzieła kultury. Pod tym adresem możemy również obejrzeć dokładnie dzieła, o których jest mowa w książce.

Warto również pokreślić, że Agata Królak, tworząc ilustracje do książki, inspirowała się dziełami z archiwum Europeany. Na końcu opowieści macie wykaz odniesień do 22 różnych dzieł z platformy. Warto do nich zajrzeć i poszukać tego, co zainspirowało artystkę do tworzenia warstwy graficznej w książce.

Ekologia

Co może być lepszego od książki ze sztuką w tle? Tandem sztuka+ekologia – oba tematy są ważne dla mojej rodziny. Dbanie o środowisko to właściwie główny, choć na początku ukryty, wątek opowieści o Miasteczku i Agentce Loli. Rozdział po rozdziale dowiadujemy się o wstydliwych i szkodliwych dla środowiska działaniach mieszkańców. Pani Krysia pali śmieci, ktoś inny je wyrzuca w lesie. Okazuje się, że niemal każdy ma coś na sumieniu. Nie chciałabym wam zdradzać zbyt wiele fabuły, aby nie psuć radości z odkrywania historii, ale warto nadmienić, że wszystko się dobrze kończy a miasteczko na koniec otrzymuje tytuł Eko-Miasteczka.

Treść

Autorka książki, Marta H. Milewska, w mistrzowski sposób bawi się konwencją powieści detektywistycznej. Stworzyła wyraziste, przerysowane i zabawne charaktery postaci oraz wciągającą historię. Dzięki wątkom humorystycznym książka nie wpada w tony moralizatorskie, ale pokazuje, że ekologicznymi rozwiązaniami możemy zrobić wiele dobrego dla naszej społeczności i zwierząt. Natomiast wplecenie w historię rebusów, pchających narrację do przodu, działa mocno angażująco na młodego czytelnika i pomaga aktywnie przerobić tematy.

Warto podkreślić, że książka jest efektem kooperacji wydawnictwa Tatarak oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, w ramach projektu TuEuropeana.

Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

autor: Marta H. Milewska
ilustracje: Agata Królak
wiek: 5+ (my czytamy z 4-letnią Helą)
Więcej o książce na stronie fina.gov.pl

Dodaj komentarz