“Dobranoc, gorylku” to zabawna opowiastka na dobranoc, która zachwyci niewidocznymi na pierwszy rzut oka szczegółami.
Dobranoc, gorylku
Dobranoc, słoniku
Na niebie świeci księżyc. Czas iść spać. Dozorca w zoo robi obchód i mówi wszystkim zwierzętom “dobranoc”. Nie zauważając, co dzieje się za jego plecami, sam idzie w stronę swojego domu, sypialni i łóżka. W tej wędrówce towarzyszy mu mała myszka, gorylek, słonik, lew, hiena, żyrafa i pancernik. Zwierzęta na wolności! Jak to się stało? Przesympatyczny gorylek zręcznie zabrał dozorcy cały pęk kluczy i podążając za nim otwierał kolejne klatki. Cała gromada wygodnie ułożyła się do snu w sypialni dozorcy i jego żony. Ich obecność zdradza gromkie “dobranoc” w odpowiedzi na “dobranoc, kochanie” padające z ust żony dozorcy. Wszystkie zwierzęta zostają przez nią odprowadzone do swoich klatek. Ale czy na pewno? Zakończenie tej uroczej historii pozostawiam wam do zobaczenia na własne oczy w “Dobranoc, gorylku”.
W “Dobranoc, gorylku” pojawia się zaledwie kilka słów. Przede wszystkim “dobranoc” i nazwy zwierząt. Świetnie sprawdzi się jako książka czytana przed snem dla bardzo małych dzieci. Idealnie nada się także do nauki nazw zwierząt w niej występujących. Ograniczony do minimum tekst daje również wiele możliwości interakcji rodzica z dzieckiem. Można skupić się na małej myszce, niosącej banana przez całą opowieść, by następnym razem opowiedzieć historię z perspektywy strażnika. Innym razem może warto przekierować swoją narrację na opowieść o tym czym jest zoo i dlaczego zwierzęta w nim mieszkają. Kolory klatek i pasujących do nich kluczy można wykorzystać do nauki nazw kolorów. Zwierzęta i klucze mogą posłużyć do nauki liczenia, a odlatujący balonik do ćwiczenia spostrzegawczości (czy potraficie go odnaleźć na ilustracjach?).
Zabawna historia, ale nie zanadto rozbudzająca malucha, więc jednak do poduchy. Proste, ładne – ale nie uładnione – ilustracje, na kartonowych stronach snujące spokojną, wyciszającą opowieść. “Dobranoc, gorylku” to przede wszystkim lektura dla najmłodszego czytelnika. Takiego, który jak jej bohaterowie, nie chce spać sam w swoim łóżku. Takiego, który będzie wędrował za swym opiekunem, aby położyć się obok niego w łóżku.
Ceny książki “Dobranoc, gorylku” w sklepach internetowych
Tytuł: Dobranoc, gorylku
Tekst: Peggy Rathmann
Ilustracje: Peggy Rathmann
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Wiek: 1+ (według mnie nawet 0+)
Format: 18 x 14,20 cm
Wykonanie: książka kartonowa
Liczba stron : 34