fbpx
dobranoc, gorylku

Dobranoc, gorylku

“Dobranoc, gorylku” to zabawna opowiastka na dobranoc, która zachwyci niewidocznymi na pierwszy rzut oka szczegółami.

Dobranoc, gorylku
Dobranoc, słoniku

Na niebie świeci księżyc. Czas iść spać. Dozorca w zoo robi obchód i mówi wszystkim zwierzętom “dobranoc”. Nie zauważając, co dzieje się za jego plecami, sam idzie w stronę swojego domu, sypialni i łóżka. W tej wędrówce towarzyszy mu mała myszka, gorylek, słonik, lew, hiena, żyrafa i pancernik. Zwierzęta na wolności! Jak to się stało? Przesympatyczny gorylek zręcznie zabrał dozorcy cały pęk kluczy i podążając za nim otwierał kolejne klatki. Cała gromada wygodnie ułożyła się do snu w sypialni dozorcy i jego żony. Ich obecność zdradza gromkie “dobranoc” w odpowiedzi na “dobranoc, kochanie” padające z ust żony dozorcy. Wszystkie zwierzęta zostają przez nią odprowadzone do swoich klatek. Ale czy na pewno? Zakończenie tej uroczej historii pozostawiam wam do zobaczenia na własne oczy w “Dobranoc, gorylku”.

W “Dobranoc, gorylku” pojawia się zaledwie kilka słów. Przede wszystkim “dobranoc” i nazwy zwierząt. Świetnie sprawdzi się jako książka czytana przed snem dla bardzo małych dzieci. Idealnie nada się także do nauki nazw zwierząt w niej występujących. Ograniczony do minimum tekst daje również wiele możliwości interakcji rodzica z dzieckiem. Można skupić się na małej myszce, niosącej banana przez całą opowieść, by następnym razem opowiedzieć historię z perspektywy strażnika. Innym razem może warto przekierować swoją narrację na opowieść o tym czym jest zoo i dlaczego zwierzęta w nim mieszkają. Kolory klatek i pasujących do nich kluczy można wykorzystać do nauki nazw kolorów. Zwierzęta i klucze mogą posłużyć do nauki liczenia, a odlatujący balonik do ćwiczenia spostrzegawczości (czy potraficie go odnaleźć na ilustracjach?).

Zabawna historia, ale nie zanadto rozbudzająca malucha, więc jednak do poduchy. Proste, ładne – ale nie uładnione – ilustracje, na kartonowych stronach snujące spokojną, wyciszającą opowieść. “Dobranoc, gorylku” to przede wszystkim lektura dla najmłodszego czytelnika. Takiego, który jak jej bohaterowie, nie chce spać sam w swoim łóżku. Takiego, który będzie wędrował za swym opiekunem, aby położyć się obok niego w łóżku.

dobranoc, gorylku książkadobranoc, gorylku książka dla dziecidobranoc, gorylku dwie siostrydobranoc, gorylku peggy rathmannksiążka na dobranoc zwierzęta

Ceny książki “Dobranoc, gorylku” w sklepach internetowych

Tytuł: Dobranoc, gorylku
Tekst: Peggy Rathmann
Ilustracje: Peggy Rathmann
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Wiek: 1+ (według mnie nawet 0+)
Format: 18 x 14,20 cm
Wykonanie: książka kartonowa
Liczba stron : 34

Dodaj komentarz