fbpx
Rozwijające zabawy dla dzieci z figurkami

Figurki zwierząt – zabawy wspierające rozwój

Figurki zwierząt są od dłuższego czasu jedną z naszych ulubionych kategorii zabawek. I dobrze. Figurki dają dużo wrażeń sensorycznych i generują niezliczoną ilość pomysłów na zabawy. Uwielbiamy egzemplarze tych producentów, którzy dbają o detale i realizm zwierząt. Pozwalają na ćwiczenie koncentracji, motoryki małej, wyobraźni i kreatywności oraz poszerzanie słownictwa. Dostarczają podstaw do nauczania o świecie zwierząt, kontynentach, naturze.

W naszym zbiorze najwięcej mamy egzemplarzy zwierząt marek:

Poniżej propozycje zabaw i aktywności z ich wykorzystaniem.

Dopasowywanie do kart

Można skorzystać z gotowych kart edukacyjnych, które można kupić. Można też samemu wydrukować, wyciąć i zalaminować gotowe zestawy kart, do ściągnięcia w internecie – można znaleźć ładne, darmowe zestawy na grupach lub blogach montessoriańskich. W ogromnym skrócie, praca z figurkami polega na dopasowaniu ich do figurek.  Jeszcze nie doszliśmy do następnego poziomu, czyli do dopasowywania podpisów, ale prawdopodobnie niedługo je wprowadzimy.

dopasowywanie zwirząt do kart

Zabawa dźwiękowa

Idealna rozrywka dla młodszych dzieci. Możemy naśladować odgłosy zwierząt, a dziecko wybiera spośród figurek to, które wydaje takie dźwięki. Gdy maluch już je zna możemy odwrócić sytuację. Podnosimy zwierzątko i oczekujemy od dziecka, że samodzielnie „ryknie” jak lew lub „zamiauczy” jak kotek.

Ślady

Do tej zabawy potrzebujemy ciastoliny, piasku lub farb. Chodzi o to, aby dziecko trzymając w rękach figurkę, mogło samodzielnie wykonać „odcisk” i go zobaczyć. Możemy też sami wcześniej takie ślady odcisnąć i zabawić się w zgadywanie „kto mógł zostawić takie ślady?”.

ciastolina ślady zwierząt

Sortowanie gatunków

Dzięki tej aktywności dziecko będzie umiało grupować zwierzęta i odróżniać gatunki zwierząt. Był taki czas, że Helka do „koników” zaliczała również zebry. Na bazie tego ćwiczenia mogliśmy wytłumaczyć jej różnice pomiędzy końmi a zebrami.

figurki zwierząt sortowanie

Dopasowywanie mamy do dziecka

Często możemy zakupić zestawy figurek zawierających dorosłego osobnika gatunku i młode. Warto zdecydować się na taki zakup, aby nie tylko móc wykonać to ćwiczenie, ale nauczyć dziecko nowych słów. Na bazie tej aktywności możemy wytłumaczyć czym jest klacz, źrebak, warchlak, maciora, czy cielę.

zwierzęta i ich dzieci

Układanie od najmniejszego do największego

Aktywność, która wspomaga koncentrację i rozwija motorykę. Niesamowite jest to, że Helka sama wymyśliła tę zabawę i lubi do niej wracać. Nie po raz pierwszy okazuje się, że wyobraźnia dziecka jest najlepszym źródłem pomysłów na zabawy. Według wielu specjalistów jest to po prostu potrzeba rozwojowa – dziecko samo wie, co jest mu potrzebne – uczy się skupienia, sortowania, pogłębiania koncentracji. Taka zabawa pomaga dziecku uspokoić się, wyciszyć. Pamiętam, jak czekając na samolot, na lotnisku we Włoszech, córka już była mocno zmęczona, przebodźcowana ilością hałasu i atrakcji (oraz brakiem drzemki). Właśnie wtedy bardzo pomogła jej zwykła, rutynowa wręcz i  znana jej dobrze zabawa zwierzątkami.

Ustawianie w kolumnie/rzędzie

Jako wielka fanka pociągów, nasza córka uwielbia ustawiać zwierzęta w kolumnie. Mówi wtedy, że ustawiła „pociąg”. Ponieważ figurek zwierząt mamy około 40, a używa do tej aktywności wszystkich możliwych, zabawa wymaga skupienia dziecka na dłuższą chwilę. Co więcej, po ustawieniu prosi o policzenie ile zwierząt (wagonów) liczy „pociąg”. To świetna nauka liczenia dla maluchów.

Kąpanie

Trzeba przyznać, że w naszym domu wieczorami częściej pada sformułowanie „chodźmy umyć koniki” niż „zapraszam do kąpieli”. Tak się przyjęło, że jak Helka się kąpie, to i koniki – choć czasem i inne zwierzęta wymagają umycia 😉 Skutkiem czego nie musimy kupować specjalnych zabawek to kąpieli. Mamy nasze figurki 😉 Zwierzętom można dorabiać czapeczki z piany, myć je, można nimi nurkować, można zrzucać z krawędzi… wiadomo, możliwości są nieskończone.

kąpiel z figurkami zwierząt

Zabawa sensoryczna z sortowaniem ląd/woda/powietrze

Przygotowujemy 3 pojemniki. Do jednego wlewamy wodę, do drugiego wsypujemy piasek, a trzeci zostawiamy pusty. Każdy z tych pojemników odpowiada naturalnemu środowisku, w którym żyją nasze zwierzęta. Zadaniem dziecka jest posortowanie figurek na zwierzęta lądowe, wodne i latające oraz włożenie ich do odpowiednich pojemników. Można również spróbować odtworzyć te światy – np. do wody dodać muszelki, do dżungli dołożyć patyki, i rośliny.

Topienie w galaretce

Zabawa w galaretce, czyli jej przygotowanie i zatopienie różnych przedmiotów. U nas figurki zwierząt dołączyły do makaronów i innych rzeczy, które wylądowały w zielonej substancji. Wydobywanie ich z galaretki to świetne ćwiczenie sensoryczne.

Zabawa z wykorzystaniem tęczy Grimms

Aktywność, która jest z życia wzięta i powstała dzięki wyobraźni Heli. Gdy już dziecko zbuduje swoją konstrukcję z tęczy Grimms, można na wolnych elementach poustawiać figurki zwierząt. To dobry pomysł na ćwiczenie koncentracji, orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Można też wykorzystać elementy tęczy jako materiał do budowy zagrody dla zwierząt. Możliwości jest wiele.

zabawy z figurkami schleich

figurki zwierząt, tęcza grimms

Karmienie

Wielokrotnie w naszym domu figurki zwierząt „pomagały w jedzeniu” Heli. Gdy już nakarmiła swoje koniki, jedzenie chętniej było przez nią jedzone 😉

Dopasowywanie jedzenia do zwierzęcia

Zabawa edukacyjna, która przybliży dziecku co jedzą zwierzęta. Możemy w tym celu wykorzystać prawdziwe warzywa i rośliny, bądź posłużyć się rysunkami.

Ubieranie

Czy zebrom i żyrafie jest zimno w zimie? Może warto im zrobić z ciastoliny czapki i szaliki? To prawda, nasze figurki doczekały się swoich elementów garderoby i wyglądały bardzo gustownie 😉

ubranka dla figurek zwierząt

Odwzorowywanie przestrzeni, w której żyją

Zabawa, która wymaga większego zaangażowania, czasu, materiałów i wyobraźni (zarówno dziecka, jak i rodzica). Zadanie polega na stworzeniu z materiałów plastycznych pustyni, sawanny, łąki, czy lasu – w zależności od zaangażowanych zwierząt. Nie dość, że dziecko ćwiczy umiejętności manualne, dowiaduje się w jakim środowisku żyją zwierzęta, to ma później wiele możliwości kreatywnej zabawy z wykorzystaniem gotowej przestrzeni dla figurek.

Dopasowywanie do wzoru – sierści, skóry (karty do druku)

Najłatwiej jest mieć przygotowane zdjęcia prezentujące kawałek wzoru sierści, skóry, pancerza, łusek itp. My mamy ręcznie robiony zestaw z gotowego pliku pdf. Zadaniem dziecka jest dopasowanie figurki do zdjęcia. Dzięki temu możemy wzbogacić język dziecka o takie słowa i wytłumaczyć czym są „cętki” i skąd się wzięła „panterka” – nazwa popularnego motywu w branży odzieżowej 😉

figurki zwierząt zabawa z kartami

Zgadywanie po dotyku

Pamiętacie z dzieciństwa zabawę w odgadywanie jedynie po dotyku nazwy przedmiotu (np. z zawiązanymi oczami lub wkładając rękę do ciemnego worka)? Taką samą zabawę proponujemy z wykorzystaniem figurek zwierząt. Niech dziecko odgadnie jakie to zwierzę bez korzystania z zmysłu wzroku.

Sortowanie na nocne i dzienne

Czy Twoje dziecko już wie, że niektóre zwierzęta są aktywne w nocy i śpią w dzień a inne na odwrót? Jeżeli nie, to z pomocą przyjdzie to ćwiczenie. Można przygotować obrazek symbolizujący noc (księżyc na ciemnym tle) oraz dzień (słońce na niebieskim niebie) i poprosić dziecko o dopasowanie do nich zwierząt, które nie śpią o danej porze dnia.

Nauka kontynentów

Aktywność dla nieco starszych dzieci, które są gotowe, aby zaznajomić się z nazwami kontynentów i móc przyporządkowywać zwierzęta do ich miejsca zamieszkania. Przyda się atlas, mapa lub dostępne na rynku gotowe propozycje książek z mapami.

figurki zwierząt nauka kontynentów

Wzór dla własnych figurek ulepionych z plasteliny

Świetna zabawa dla nieco starszych dzieci. Niech spróbują ulepić z plasteliny swoją figurkę wzorując się na posiadanym egzemplarzu zwierzęcia. Przy tej aktywności mocno pracuje wyobraźnia i zdolności manualne.

Nauka liter

Możesz pracować ze swoim dzieckiem z wykorzystaniem liter w połączeniu z figurkami zwierząt. Wystarczy, aby dziecko dopasowywało zwierzę to pierwszej litery jego nazwy.

nauka liter z figurkami zwierząt

Odgrywanie ról

Figurki zwierząt dają wspaniałą możliwość do zabawy w odgrywanie ról. Ten sposób zabawy nie ma ograniczeń. Obrazy i sytuacje wytworzone przez wyobraźnię dziecka w połączeniu z figurkami zwierząt są fascynujące. Skojarzenia jakie odkrywa nieraz wyzwalają w rodzicu podziw i zachwyt lub też nagły wybuch śmiechu 😉

Sortowanie według cech wspólnych

Znajdź cechy wspólne wśród posiadanych figurek. Następnie poproś dziecko, aby wybrało zwierzątka, które posiadają tę cechę oraz te, które jej nie posiadają. Może to być np. posiadanie kopyt, ogona, skrzydeł lub określonego koloru skóry czy sierści.

Wszystkie z tych aktywności można przeprowadzić w domu. Nic nie szkodzi jednak, aby figurki podróżowały z dzieckiem i wychodziły z nami na spacer. Wtedy liczba dodatkowych zabaw może być nieskończona.

6 komentarzy

Dodaj komentarz