fbpx
Franciszek Strachliwy myszek

Franciszek Strachliwy Myszek

#ksiazkadopoduchy

Ostatnio zajrzałam do jednej z moich ulubionych księgarni – Baczyńskiego na warszawskich Bielanach, gdzie na żywo mogłam obejrzeć wszystkie moje faworyty książkowe. I jak zwykle znalazłam kilka perełek, w tym serię dla najmłodszych, która całkowicie podbiła moje papierowe serce. To seria o myszkach z przepięknym pomysłem graficznym, autorek Odile Bailloeul i Claire Curt, w tłumaczeniu Agaty Buzek.

Franciszek strachliwy myszek

Opowieść o strachu

Z całej serii wybrałam jedną, o zgrabnym tytule “Franciszek strachliwy myszek”, który od razu wprowadza nas w temat książeczki. Myszka Franio na każdej stronie opowiada nam o tym, czego się boi. A jest tego niemało. Strach w nim wywołują malutkie mrówki ale i gruby głos jego wujka, jest przerażony, gdy tylko gaśnie światło w jego pokoju. Co tu dużo mówić, przyczyn strachu jest cała masa. Najbardziej szczerym i rozbrajającym momentem jest wyznanie myszki, że boi się również o to, że mama kocha go mniej niż jego młodszą siostrę. A zatem mamy do czynienia ze strachem na wielu poziomach, strachem dużo poważniejszym niż nam się wydaje. Myślę, że książeczka zdecydowanie sprawdzi się jako pomoc dla dzieci, mierzących się z problemem strachu. Franek mówi w pierwszej osobie i jest jednocześnie narratorem opowieści. Całość można określić jako wyznanie małej myszki, która w prosty sposób dzieli się swoim problemem, oraz jego rozwiązaniem. Bo bohater koniec końców puentuje opowieść w bardzo dzielny i piękny sposób, ale nie będę wam zdradzać całej historii.

Franciszek strachliwy myszek

Fotografie pełne szczegółów

Ilustracje to genialne, bajeczne i bardzo starannie zrobione fotografie sielskiego krajobrazu, w który wpasowane są szmaciane figurki myszek. Do tego dochodzą szczegółowo wykonane drewniane mebelki, malutkie przedmioty dostosowane do rozmiaru bohaterów książeczki. Autorki z ogromną dokładnością stworzyły realistyczny zminiaturyzowany świat mysiego rodu.  Dlatego na samym oglądaniu fotografii można spędzić kilka minut. To dość rzadko spotykane wśród kartonikowych propozycji dla najmłodszych.

Franciszek strachliwy myszek

Dodaj komentarz