fbpx
Gra dla 3 latka

Gra dla 3 latka

Nim przedstawię gry dla 3-latków, w które gramy obecnie z Helą, zapraszam na krótką podróż sentymentalną. Pamiętasz gry ze swojego dzieciństwa? Osobiście chyba najlepiej wspominam granie z bratem w “Magię i miecz” oraz przesiadywanie całą rodziną nad “Fortuną” (taki polski odpowiednik “Monopoly”). Granie w karty – w makao i w wojne, w statki. Niekiedy zwykła kartka i ołówek zamieniały się w fascynującą rozgrywkę – jak choćby w przypadku zabawy w “Państwa i miasta”.

A gry z późniejszych lat życia? Uwielbiałem ze znajomymi, nierzadko na imprezach, grać w gry planszowe i karciane. Wydaje mi się, że jeszcze niedawno grałem w “Dixit”, czy “Wsiąść do pociągu”… a może to było jednak przed urodzeniem dziecka? Nieważne. Ogłaszam oficjalnie powrót gier do mojego życia. Póki co są to średnio 10-minutowe partyjki, podczas których nie muszę się specjalnie wysilać. Grunt, że 3-letnia Hela wykazuje zainteresowanie i chęci grania w gry.

Przyznam szczerze, że trochę zapomniałem, że córka może być gotowa do spróbowania swoich sił w prostych grach. Sytuacja w kraju i na świecie nieco zmusiła mnie oraz Kasię do sięgnięcia po cały arsenał przeróżnych aktywności domowych. Jesteśmy dość nieźle zaopatrzeni w materiały plastyczne, książki i w naszej opinii posiadamy wystarczającą ilość zabawek, aby nie nudzić się w podczas akcji #zostańwdomu. Szukając jeszcze jakiejś alternatywy, przypomniałem sobie o grach. I okazało się, że to idealny moment. Gry są dla Heli interesujące, a ja sam się przy tym dobrze bawię.

Wszystkie poniższe pozycje mamy obecnie w domu. Gramy z Helą w jedną lub więcej z nich praktycznie codziennie. Więc śmiało, polecam je jako gry dla 3-latków.

Wio, koniku! – Haba – polecana gra dla 3 latka

Wiek: 3-12
Liczba graczy: 2-4

Zadaniem graczy jest zaprowadzenie koników z wybiegu na odpoczynek do stajni. Wykonujemy rzuty dwoma kostkami, ale tylko wynik jednej z nich możemy wcielić w życie. Jedna z kostek odpowiada za przesuwanie figurek po planszy. Druga pozwala zdobywać niezbędne przedmioty – podkowy, worek siana, pęczek marchewek i wiadro z wodą.

“Wio, koniku!” to idealna pozycja, aby wprowadzić dziecko w świat gier planszowych. Pozwala młodszym dzieciom trenować rzut kostką i liczenie pól, po których przesuwają się konie. Rozgrywka trwa krótko, więc nie ma ryzyka, że dziecko się szybko znudzi. Zasady są proste i zrozumiałe dla 3-latków. Jest to gra losowa, ale wymagająca od dziecka myślenia strategicznego i podjęcia decyzji.

Gra firmy Haba to u nas strzał w 10! Hela ma 3 lata i uwielbia w nią grać. Duża zasługa w tym jej motywu przewodniego. Córka jest zakochana w koniach, więc nie trzeba jej namawiać na sięgnięcie po nią, właściwie sama o nią prosi.

Oczywiście trzylatkę ponosi czasami fantazja i czasami próbuje nas oszukać, ale za każdym razem jest przy tym dużo śmiechu. Koniki co i rusz rozmawiają ze sobą, wyczyniają różne psoty (jak podgryzanie ogona figurce znajdującej się na sąsiednim polu), które nie są opisane w zasadach gry. Bałem się, że będzie problem w podejmowaniu decyzji, która jest wymagana w grze. Jednak Hela od razu pojęła zasady, zazwyczaj jednak wybiera poruszanie się konikiem, a nie zbieranie przedmiotów. Trochę czasu zajęło jej zrozumienie, że pola zajęte przez innego gracza, również powinny być liczone do ruchu. Zwykle jak koniec ruchu wypadał na polu zajętym przez inną figurkę, konik Heli, niczym pegaz, przelatywał nad nim i stawał na następnym kafelku.

Wio koniku pudełko
galopujące koniki gra dla 3 latka
rzucanie kostką Wio koniku

Potwory do szafy – Granna

Wiek : 3-8
Liczba graczy: 1-6

W najprostszej wersji “Potwory do szafy” jest grą kooperacyjną. Wszyscy gracze mają jeden cel – przepędzić pojawiające się potwory i zamknąć je w szafie. Aby tego dokonać muszą odnaleźć wśród zakrytych żetonów symbol, który odpowiada symbolowi na karcie potwora.

Gra bazuje na mechanice gier typu memory. Jest zatem rozrywką, która rozwija pamięć i spostrzegawczość. Poprawia refleks, motorykę małą i koordynację ręka-oko.

Grę “Potwory do szafy” mamy już od dłuższego czasu, ale na dobre Hela załapała podstawowe zasady po trzecich urodzinach. Od razu uprzedzę, nie ma po niej koszmarów, ani nie wspomina o potworach przed zaśnięciem. Wręcz przeciwnie. Często śmiejemy się z ich wyglądu. Trzeba przyznać, że nie wyglądają zbyt groźnie. Osobiście jestem fanem ilustracji do gry autorstwa Macieja Szymanowicza oraz pomysłu na stworzenie szafy z pudełka. Uwaga! Drzwi łatwo wypadają z zawiasów… znaczy się, u nas zostały częściowo naderwane 😉

potwory do szafy gra 3 lata
potwory gra dla najmłodszych
gra karciana 3 lata

Nogi stonogi – Egmont

Wiek: 4-104
Liczba graczy: 2-4

Gra polega na wykonywaniu trzech rzutów czterema kostkami, które zamiast oczek mają kolorowe buty. Po każdym rzucie możemy odłożyć wybrane kostki na bok i rzucać pozostałymi, chcąc uzyskać oczekiwany wynik. Wygrywa ten, którego stonoga ma najwięcej nóg.
“Nogi stonogi” wymagają od dzieci podejmowania decyzji, a także zachęcają do liczenia. Przy tym są szybką i zabawną rozrywką, w dodatku zamkniętą w poręcznym opakowaniu idealnym do spakowania na podróż.

Choć producent kieruje grę do nieco starszych dzieci, nasza Hela chętnie już w nią gra. Nie wymaga ona od 3-latka wiele cierpliwości, więc udaje się zawsze ją ukończyć. Jeśli dziecko ma opanowane podstawowe kolory i chętnie ćwiczy liczenie, to nie ma na co czekać. Trzeba oczywiście być przygotowanym na pomoc przy podejmowaniu decyzji o liczbie kostek, którymi wykonuje się kolejne rzuty. Nie przeszkadza to jednak w czerpaniu radości z gry i nie irytuje dziecka.

nogi stonogi gra 3 lata
gra podróżna - nogi stonogi
gra dla 3 latka z kostkami

Skrzaty. 3 wesołe gry – Kukuryku – gra dla 3 latka typu wyszukiwanka

Wiek : 4-99
Liczba graczy: 1-6

W pudełku znajdziecie kilkadziesiąt postaci w charakterystycznych czapkach i 3 możliwości rozgrywki. Zadaniem graczy może być odszukanie i złapanie skrzata, które spełniają warunek przedstawiony na karcie z zadaniami (np. złap skrzata, który ma żółte buty). Możemy odnajdywać skrzaty według wzoru i koloru wylosowanego przez nas, albo dobierać skrzacich braci, którzy są podobnie ubrani.

Liczba skrzatów powoduje, że dziecko musi się nieco napracować, aby wykonać zadanie. Ta gra dla 3-latka to bardzo dobry trening spostrzegawczości dla starszych, a dla młodszych dodatkowo możliwość utrwalenia nazw kolorów i wzorów. Zdecydowanie mając 3-letnie dziecko można próbować się już bawić “Skrzatami”.

Hela, która lubi zabawy-wyszukiwanki, pokochała również tę grę. Co ciekawe, często ze mną wygrywa… nawet bez stosowania wobec niej taryfy ulgowej! Sympatyczne skrzaty w swoich fantazyjnych ubrankach, zapewniają naprawdę dużo dobrej zabawy.

skrzaty gra wyszukiwanka
skrzaty kukuryku gra 3 lata
znajdywanie gra dla dzieci

Kotek Psotek. Rodzinka wygrywa – Egmont

Wiek : 3-103
Liczba graczy: 1-8

Kooperacyjna gra dla 3 latka, której zasady są łatwe do zrozumienia Na planszy znajdują się wiewiórka, ptaszek, myszka oraz kot. Gracze rzucają dwoma kostkami, decydującymi o losie kotka i pozostałych zwierząt. Celem gry jest ucieczka przed psotkiem oraz bezpieczne dotarcie figurek do kryjówek na drzewie i pod nim. Istnieje również element decyzyjności. Dzieci decydują za każdym razem, którym zwierzakiem się ruszają. Mogą również cofnąć maksymalnie czterokrotnie kotka na początek planszy (zwabiając go tam za pomocą kocich przysmaków).

Gra “Kotek psotek” jest wykonana bardzo porządnie. Postaci zwierząt zaciekawiają i zachęcają dzieci do rozpoczęcia rozgrywki. Świetna pozycja, aby wprowadzić przedszkolaki w świat planszówek. Sprawia dużo przyjemności, uczy skupienia i współpracy.

Pomijając fakt, że Hela bardzo chciała, aby ktoś w grze był kotkiem, to szybko przyswoiła zasady gry. Oczywiście wyobraźnia ją ponosi i kotek jest częstowany przysmakami nader często. Niemniej jednak gra sprawia jej dużo radości i uczy jak poruszać się po planszówkach. Duży plus za wykonanie, w szczególności pomysł drzewa, które “wyrasta” na środku planszy.

kotek psotek gra dla 3 latka
kotek gra 3 lata
gra dla 3 latków kotek psotek

Park Dinozaurów – Egmont

Wiek : 3+
Liczba graczy: 1-6

“Park dinozaurów” to takie połączenie gry planszowej z memory. Gracze rzucają kostką i wykonują ruchy po polach planszy. Każde pole oznaczone jest symbolem, który odpowiada obrazkowi ukrytemu na jednym z żetonów leżących na środku planszy. Celem gry jest doprowadzenie wszystkich dinozaurów do bezpiecznych kryjówek. Zagraża im bowiem meteoryt, zbliżający się do Ziemi. O ile wszyscy gracze będą poprawnie odsłaniać ukryte obrazki, nic nie grozi naszym prehistorycznym przyjaciołom.

Dinozaury to wdzięczny temat dla dzieci w wieku przedszkolnym. Z pewnością już na starcie daje to możliwość zainteresowania dziecka grą. Zasady nie są najprostsze, ale po kilku rozgrywkach powinno nie być już problemów z ich zrozumieniem. Zabawa uczy współpracy i jak każda gra dla 3 latka typu memory, wspiera rozwój pamięci i spostrzegawczości. Polecam przed rozgrywką jednak zapoznać dzieci z historią dinozaurów i faktu ich wymarcia. To tak, żeby nie psuć radości z gry. Bo zagrożenie podczas rozgrywki jest odczuwalne. Tylko kooperacja i mocne nerwy mogą nas (i dinusie) uchronić przed katastrofą.

Jeżeli Twoje dziecko szybko się niecierpliwi przy grach, to może nie być jeszcze gotowe na “Park dinozaurów”. Hela do pierwszych partii podchodziła z entuzjazmem, ale nie udawało się dograć ich do końca. Gramy sporo w gry typu memory i dobrze sobie z nimi radzi. W tej grze jednak pomyłka ma przykre konsekwencje (meteoryt zbliża się do Ziemi) i to trochę ją zniechęca w pewnym momencie. Niemniej to jest coś nad czym warto pracować. Gra jest bardzo fajnie wykonana i z pewnością za jakiś czas będzie u nas sprawiała dużo radości.

park dinozaurów gra 3 lata
gra dla trzylatka
gra z dinozaurami

Dobble Kids – Rebel

Wiek : 4+
Liczba graczy: 2-5

Dobble, czyli gra dobrze znana, nie tylko dzieciom. W wersji dla najmłodszych, na okrągłych kartach znajdują się wizerunki zwierząt. Gracze muszą szukać obrazków, które się powtarzają, choć czasem mogą się różnić wielkością.

Możemy rozgrywać kilka mini-gier, z których każda ćwiczy spostrzegawczość i refleks dziecka. Są to szybkie partie, więc nadaję się nawet dla dzieci mniej cierpliwych. Super się sprawdza w podróży z racji swoich kompaktowych rozmiarów.

Hela, jako miłośniczka “Ulicy Czereśniowej” i innych książek typu wyszukiwanki, bardzo dobrze sobie radzi w Dobble Kids. Nie było żadnych problemów ze zrozumieniem podstawowych zasad gry. Zdecydowanie nadaje się jako gra dla 3 latka, a niekiedy nawet i dla młodszych dzieci.

dobble dla dzieci
dobble dla najmłodszych
dobble kids gra 3 lata

Kot w Worku – Granna

Wiek : 3-8
Liczba graczy: 1-6

Jak sama nazwa wskazuje, dostajemy worek, a w środku kota… i 26 różnych przedmiotów. Nasze zadanie to wyjmowanie obrazków z worka i odgadnięcie co przedstawiają, mając zakryte lub zasłonięte oczy. Po odgadnięciu musimy znaleźć daną rzecz i położyć na jednej z 9 plansz.

Prosta gra dla 3 latka, której główną zaletą jest stymulacja zmysłu dotyku i ćwiczenie wyobraźni. Trzeba pochwalić przy okazji jakość jej wykonania. Kształty są grube i wytrzymałe, powinny posłużyć na dłużej. Fajne w “Kocie w worku” jest również to, że można z niej korzystać na różne sposoby wymyślając własne zasady gry. Oprawa graficzna nie zachwyca, ale niestety trudno znaleźć gry dopieszczone ilustratorsko.

Wiem, że 3-latki grają i nie sprawia im trudności odgadywanie przedmiotów po kształcie. U nas jednak Hela obecnie szybko się niecierpliwi i w pewnym momencie nie chce kontynuować gry. Planujemy przeczekać chwilę i zaproponować jej kolejne podejście za jakiś czas. Tym bardziej, że może to być fajny pomysł na spędzanie czasu, ale też trening cierpliwości i skupienia.

kot w worku gra 3 lata
kot w worku gra dla trzylatków
kot w worku gra dla 3-latka

Dodaj komentarz