fbpx
jestem artystą

Jestem artystą

“Jestem artystą” Marty Altés to przezabawna opowieść o tym, ile artysty drzemie w kilkulatku oraz o tym w jak różny sposób możemy postrzegać sztukę.

To, co dla mnie jest “Oknem na świat”, dla mamy jest tylko “Dziurą w ścianie”. (Ona chyba mnie nie rozumie).

Przez historię prowadzi nas mały chłopiec z charakterystycznie podwiniętym do góry wąsikiem pod nosem – kto zgadnie, do jakiego artysty odwołuje się autor książki? Ciekawym zabiegiem jest ukrywanie w opowieści odwołań, które zrozumieją ci, którzy już są obeznani z historią sztuki. A zatem możemy tam znaleźć twórczość Duchampa, ja wyczuwam również inspirację Dalim.
Chłopiec widzi sztukę wszędzie, zwłaszcza tam, gdzie mama jej dostrzec nie może lub nie chce. Czyli na przykład na ścianie w salonie, na talerzu i doniczkach z kwiatami. Znacie to? Ja znam ten typ sztuki, niczym nieskrępowanej, nastawionej na odkrywanie świata faktur, kolorów, zapachów, kształtów. Chyba każde dziecko, uwielbia w sposób podobny do artysty, inspirować się przedmiotami codziennego użytku. Mały artysta dostrzega w rzeczach nowe sensy, odkrywa powiązania, pojmuje je wszystkimi zmysłami. No i niestety, czasami niszczy, reorganizuje nam domową przestrzeń, wprowadza chaos, czasem nie do opanowania. Ale w ten właśnie sposób się uczy świata! Ciężko nam, dorosłym, poradzić sobie z tą generującą bałagan nauką, mamy czasem wrażenie, że dziecko wystawia nas na jakąś próbę 😀

Ilustratorka Marta Altés stworzyła wspaniałą i dość przekorną opowieść, w której ilustracje tworzą integralną część z tekstem. Narrację prowadzi mały chłopiec, natomiast obrazy odkrywają przed nami co się kryje pod wypowiedzią małego artysty. W ten sposób autorka przemyca masę żartu i zabawnych scen. Warto wpaść na stronę artystki i przejrzeć jej twórczość, którą potrafi zainspirować do aktywności dziecięcych. My postanowiliśmy pobawić się w dorabianie mamie wąsów i atrybutów artysty, co możecie zobaczyć na instagramie. Wszystkie książki Marty Altés możecie znaleźć na stronie Tu Się Czyta.

Końcówka książki w przezabawny i trochę katastroficzny sposób pokazuje małego artystę, który chce uszczęśliwić mamę za pomocą ogromnego, domowego kolażu, wykorzystującego wszystkie formy ekspresji. Czy mama jak się obudzi będzie zachwycona? 😉

jestem artystą marta altes
jestem artystą książka dla dzieci
jestem artystą książka

Tytuł: Jestem artystą
Tekst i ilustracje: Marta Altes
Wydawnictwo: TAKO
Rok wydania: 2018
Wiek: 5+
Format: 21,5 cm x 27 cm
Wykonanie: oprawa twarda
Liczba stron: 32

1 komentarz

Dodaj komentarz