fbpx

Królewski Rembrandt / Rodzinna Strefa Malarska w Łazienkach Królewskich

Słynny obraz Rembrandta po blisko 200 latach wrócił na swoje miejsce. Co prawda, tylko na kilka miesięcy, ale wciąż uważam, że to niezwykłe wydarzenie. Jeździec polski – bo o nim mowa – to jeden z dwóch portretów konnych wielkiego malarza i można go podziwiać w Pałacu na Wyspie do 7 sierpnia w ramach wystawy Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Polecam Wam przeczytać na stronie muzeum o historii wędrówki tego obrazu, kończąc na jego niedawnej wyprawie do Polski z Ameryki. Jeśli na wystawę planujecie wybrać się z dziećmi, polecam przed wizytą obejrzeć krótkie nagranie Łazienek, w stylu filmu sensacyjnego, pokazujące w jaki sposób transportuje się tak cenne dzieła. Myślę, że temat przewozu tak wiekowych dzieł oraz aklimatyzacja obrazu, to naprawdę niesamowite ciekawostki dla dzieciaków (i dorosłych), które mogą tylko zachęcić do wizyty w Muzeum.

 

Maluję – rodzinna strefa malarska

Jeśli chodzi o wprowadzanie dzieci w sztukę, to wzorowym przykładem jest rodzinna strefa Maluję w Starej Kordegardzie. Strefa jest częścią całego programu związanego z wystawą Królewski Rembrant, dlatego w wielu aktywnościach możecie znaleźć inspiracje Jeźdźcem polskim.

Przestrzeń dla rodzin Maluję porusza temat sztuki malarskiej i namawia dzieci do poszukiwania swojego artystycznego JA. W różnorodny sposób daje możliwość stworzenia własnej wypowiedzi twórczej. Jest zaprojektowana z niezwykłym wyczuciem estetycznym i smakiem – przeczy utartym stereotypom, dotyczącym kultury dla dzieci. A zatem, nie jesteśmy przytłoczeni kolorami, nie ma zagłuszającej wesołej muzyki w tle, liczba osób na wystawę jest ograniczona – wszystko to sprawia, że strefa jest idealna dla osób wrażliwych sensorycznie. Uwaga dzieci nie jest przykuwana przez kontakt z animatorami w bajkowych strojach – jest za to fantastyczny dział edukacji, który jeśli jest potrzeba, z pełnym szacunkiem i wyczuciem partneruje rodzinom w odkrywaniu przestrzeni. A jest co odkrywać – Stara Kordegarda jest podzielona na kilka mniejszych podstref tematycznych, które nawzajem się przenikają i tworzą przemyślaną całość.

Przestrzeń Baw się

inspirowana jest głównym motywem z obrazu Rembandta i przyciąga dzieci swoimi pięknymi drewnianymi zabawkami – przede wszystkim końmi – figurkami, klockami i końmi na biegunach.

W przestrzeni wisi reprodukcja Jeźdźca polskiego, z dołączonymi instrumentami, dzięki którym możemy dźwiękowo ożywić obraz – jakie odgłosy schowały się w tej historii? Są też piękne lalki motanki, które można samodzielnie wykonać, jest też stolik do prac plastycznych.

Tuż obok znajduje się, przykuwająca uwagę

kolekcja najróżniejszych przedmiotów.

Wszystkiego można dotknąć, zbadać, obejrzeć ze wszystkich stron, zważyć w swoich rękach. Wszystkie przedmioty mają kimat i wyglądają jakby był “wyjęte” z obrazów Rembrandta. Każdego uczestnika wystawy zainteresuje co innego – jednych ryba kolczatka, innych piękne grzechotki, stare lusterko, owady zatopione w szkle lub ceramiczny młynek.

Zmęczonym na pewno będzie pasować

przestrzeń odpoczynku,

w której można poczytać poezję, posłuchać na słuchawkach muzyki i poczytać wyselekcjonowane książki. To także miejsce, w którym można, siedząc wygodnie w fotelu, napisać swój wiersz lub naszkicować obraz.

Jest też coś cudownego!

Przestrzeń swobodnego malowania na dużej płaszczyźnie.

Malować można na dużym formacie, w pozycji pionowej – zdrowszej dla dzieci i o niebo wygodniejszej niż malowanie przy stole lub na podłodze. W domu nie zawsze możemy sobie pozwolić na taki luksus! Dodatkowo są dostępne fartuchy malarskie, dla tych co nie chcą się pobrudzić 😉 Tuż obok możemy poczytać autorskie przepisy na swój kolor, stworzone przez młodych współtwórców wystawy – świadczące o ogromnej wyobraźni.

Wystawa zawiera wiele więcej, dlatego zachęcam was do samodzielnego odkrywania rodzinnej strefy malarskiej. Szalenie jestem dumna, mogąc jej patronować, to czysta przyjemność i dla opiekuna i dla dziecka! Kuratorki strefy edukacyjnej – Lidia Iwanowska-Szymańska, Monika Kawecka i Zofia Zaccaria – stworzyły w ramach strefy cały program warsztatów dla dzieci już od pierwszego roku życia – polecam zerkąć i wybrać coś dla siebie. Na koniec warto podkreślić, że przestrzeń dostosowana jest dla osób ze szczególnymi potrzebowami. Są m.in. dostępne słuchawki wygłuszające, książka sensoryczna z alfabetem Braille’a oraz podjazd dla wózków. Więcej informacji o zapisach możecie znaleźć TU.

Wytrop Kolor- rodzinna gra terenowa

Muzeum na Dzień Dziecka organizuje specjalne kilkudniowe wydarzenie, towarzyszące wystawie Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Jak co roku, w ramach 1 czerwca Łazienki tworzą grę terenową – w ostatnich latach mieliśmy okazję tropić m.in. kamienie, drzewa i kropki. Tym razem organizatorzy zapraszają nas do zabawy pt. Wytrop Kolor!

Gra związana z kolorami będzie świetnym dopełnieniem rodzinnej strefy Maluję. Rokrocznie zabawa namawia do udziału całe rodziny – można stworzyć drużynę, która spacerując po ogrodach Łazienek, będzie odkrywać kolejne punkty i hasła zawarte w karcie gry. Namawiam do wzięcia prowiantu i piknikowego koca! Łazienki zapraszają do udziału w dniach 1-4 czerwca, w godzinach 10:00-18:00. Więcej szczegółów możecie znaleźć na stronie Muzeum

Wydarzenie Królewski Rembrandt. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku jest objęte patronatem medialnym Karmione Kulturą. Sponsorem farb, materiałów plastycznych i artystycznych w strefie Maluję i na warsztatach jest firma Royal Talens, partner wystawy.

Dodaj komentarz