fbpx
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach

Książki o emocjach i uczuciach dla dzieci

Książki o emocjach i uczuciach dla dzieci to niezwykle pomocne narzędzie do nauki rozpoznawania, nazywania różnego rodzaju odczuć. Dzieci odczuwają takie same emocje jak my, dorośli. Często nie wiedzą jednak dlaczego odczuwają określone emocje i jak sobie z nimi radzić. Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność, aby wytłumaczyć dziecku, że są one czymś naturalnym i nie trzeba się ich obawiać.

Mówi się, że nie ma emocji pozytywnych i negatywnych. Są tylko przyjemne i nieprzyjemne. Książki o emocjach dla dzieci mogą stanowić wstęp do pogłębionej rozmowy na ich temat i odkrywania dobrych stron zarówno jednych, jak i drugich.

Poniżej znajdziesz krótki opis książek, które są przeze mnie sprawdzone i polecane. Podziel się w komentarzu innymi książkami, jeżeli takie są i uznajesz je za wartościowe. Chętnie o nich się dowiem.

Książki o emocjach dla dzieci 3+

A królik słuchał

Mamania

Piękna, prosta opowieść o tym, jak ważne jest zrozumienie własnych uczuć i potrzeb. Minimalistycznie zilustrowana, a przez to sprawia wrażenie spokojnej, wyważonej, pozbawionej niepotrzebnych bodźców.

Mały Taylor bawi się klockami, gdy nagle konstrukcja się zawala. Odwiedzają go różne zwierzęta, które doradzają, jak powinien zareagować. Ale Taylor nie chciał korzystać z ich porad. Nie chciał krzyczeć, zapominać, śmiać się, mścić się, ani udawać, że nic się nie stało. W końcu przyszedł królik, który usiadł w milczeniu obok niego, cierpliwie czekając. Gdy Taylor był gotów, podzielił się z nim wszystkimi emocjami. A królik słuchał.

a królik słuchał - książki dla dzieci o emocjach i uczuciach
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - a królik słuchał

Ważne rzeczy

Adamada

Książka o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. Opowieść, w której autor prezentuje dwie postawy wobec odczuwanego cierpienia. Mama woli zapomnieć, a mały Krzyś woli pamiętać.

Główną rolę w “Ważnych rzeczach” odgrywają tytułowe “rzeczy” pozostałe po tacie. Pęknięty kubek do kawy, stare kapcie, kartki z nutami i zielony kapelusz. Mama i Krzyś wspólnie oddają je do sklepu z używanymi rzeczami. Ale przedmioty zaczynają wracać. Jedno po drugim. Aż mama i Krzyś zdecydowali się porozmawiać o tym, jakie uczucia wzbudzają w nich te rzeczy. Wspólnie znajdują wspaniałe rozwiązanie.

ważne rzeczy - książki dla dzieci o emocjach i uczuciach
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - ważne rzeczy

Niesforne zwierzaki – seria

Wydawnictwo Wilga

Pięknie zilustrowane, zabawne, wierszowane i zakończone morałem książki. Dzieci z opowieści poszczególnych zwierzaków mogą się dowiedzieć, jak radzić sobie z emocjami i uczuciami.

Złość, strach, nieśmiałość i zazdrość. Małe zoo, którym się opiekuje babcia Lejla dostarcza informacjo o różnych emocjach odczuwanych zarówno przez bohatera pojedynczej historii, jak i jego współlokatorów. Seria składa się z książek: “Nieśmiały pies”, “Przemądrzała mysz”, “Tchórzliwy ptak”, “Niecierpliwy komar”, “Leniwa rybka”, “Zazdrosna żaba”, “Uparty jeż”, “Płaczliwa kotka” i “Rozgniewany pająk”.

rozgniewany pająk - książki o emocjach dla dzieci
niesforne zwierzaki - książki dla dzieci o emocjach

Nie mój dom

Adamada

Susie Morgenstern stworzyła historię, która daje do myślenia rodzicom. Prowokuje pytania, czy małe dziecko powinno móc zabierać głos w ważnych decyzjach dotyczących całej rodziny. W bardzo przemyślany sposób stara się spojrzeć na sytuację przeprowadzki oczami 5-latka. Zmiana otoczenia, zmiana przyzwyczajeń, przedszkola i rozstanie z przyjaciółmi, jest dla małego człowieka wyjątkowo stresujące. Autorka podkreśla również rolę przyjaźni i tego, jak cenne jest pielęgnowanie dobrych wspomnień.

Pewnego dnia tata chłopca oznajmia mu, że muszą się przeprowadzić. Ta wiadomość i fakt, że nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii, bardzo zasmuciły bohatera książki. Dochodzi do przeprowadzki  i ostatecznego pożegnania z przyjacielem. W nowym domu znajdują się wszystkie jego rzeczy, nawet łóżko. Jednak pokój jest obcy, widok z okna nie ten sam, a w nowym przedszkolu nie ma żadnych przyjaciół. Chłopcu mu smutno. Z czasem jednak zyskuje nowych znajomych i oswaja się z nowymi przestrzeniami. Zaczyna lubić swoją nową codzienność: pikniki na plaży i kąpiel w morzu oraz widok z okna swojego pokoju.

nie mój dom - książki o emocjach dla dzieci
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - nie mój dom

>> przeczytaj pełną recenzję książki “Nie mój dom”


Książki o emocjach dla dzieci 5+

Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych

Nasza Księgarnia

Zbiór czternastu opowiadań mówiących o emocjach, i to tych trudnych. W przystępny sposób pozwalają dzieciom poznać i zrozumieć odczucia, z którymi już się zmagają lub będą się zmagać w późniejszym życiu. Każda opowieść wzbogacona jest komentarzem dla rodziców i wskazówkami w jaki sposób można pogłębić dany temat w rozmowie z dzieckiem. “Bajkoterapia” porusza takie tematy jak brak wiary w siebie, spotkanie z nieznajomym, lękliwość, zgubienie się, obowiązki domowe, bezpieczeństwo w wodzie, odmienność, wirtualny świat, rywalizacja z rodzeństwem, samodzielność, bezpieczeństwo w domu, korzystanie z numerów alarmowych, kłótnie i uzależnienia rodziców.

bajkoterapia książki o emocjach dla dzieci
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - bajkoterapia

Wielka księga emocji

Wydawnictwo JEDNOŚĆ

Niesamowita książka zawierająca historie, baśnie, legendy i ludowe opowiadania ze wszystkich stron świata. Jedne bardziej znane jak np. fragment “Iliady” Homera, “Romeo i Julia” Szekspira, czy historia o “Tomciu Paluchu”. Inne mniej, a wśród nich ludowe podana masajskie z Afryki, legenda niderlandzka i brazylijska. A wspólnym mianownikiem wszystkich tekstów są emocje.

Książka na 120 stronach pokazuje rozmaite uczucia bohaterów. Dzięki nim dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje. “Wielka księga emocji” omawia zarówno te pozytywne, jak i złe emocje. Przedstawia zagadnienie cieszenia się pięknem, dzielenia się emocjami z innymi, empatii, smutku, odporności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

wielka księga emocji - książki dla dzieci o emocjach i uczuciach
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - wielka księga emocji

Pustka

Centrala

Minimalistyczna książka Marianny Sztymy, z pięknymi ilustracjami, trochę dla dzieci, i tak bardzo dla dorosłych. Opowieść o stracie, o pustce. O oswajaniu uczucia, o przyjmowaniu go w swojego progi.

Do mieszkania młodej dziewczyny ktoś puka. Gdy otwiera drzwi, okazuje się, że to pustka po jej małym kocie. Prowadzą dialog, dzięki któremu dziewczyna dowiaduje się więcej o tym co czuje i czym jest pustka, która prawdopodobnie nigdy nie zniknie z jej życia.

pustka - książka o emocjach dla dzieci
książki dla dzieci o emocjach i uczuciach - pustka

Dodaj komentarz