Książki wyszukiwanki dla dzieci 1+
Rok w lesie – Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Piękne ilustracje Emilii Dziubak, zwierzęta w ich naturalnym środowisku i masa historii do opowiedzenia. Czego chcieć więcej? Książka wyszukiwanka posiada dodatkowe walory edukacyjne. Pozwala obserwować dzieciom jak funkcjonuje świat zwierząt. Które śpią w dzień, a które w nocy? Które żywią się roślinami, a które polują na inne zwierzęta? Jaki wpływ mają pory roku na ich zachowanie? Mam cichą nadzieję, że na podstawie tej książki rodzice uczą dzieci jak powinny się zachowywać w lesie, aby nie zakłócać spokoju zwierzętom i żyć w zgodzie z naturą.
Obecnie u nas “Rok w lesie” mógłby mieć tytuł “Rok z życia rysia”, bo za każdym jak ją otwieramy to jest presja ze strony córki, aby szukać rysia. Pracujemy nad tym, aby jednak zainteresowała się też łosiem, dzikiem i innymi mieszkańcami lasu 😉
Gdzie kupić?
Pikotek chce być odkryty – Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Widnokrąg
Główną, oryginalną cechą tej książki na spostrzegawczość jest to, że jest jednym ciągłym obrazkiem złożonym w kilkumetrową harmonijkę. Można ją rozłożyć na podłodze, można po złożeniu czytać jak zwykłą książkę. Historia opowiada o Pikotku, który wędruje przez las i pyta napotkane zwierzęta, czy wiedzą kim jest. Pikotek to nieistniejące zwierzę, które pragnie być odkryte. Tłem tych wydarzeń wyszukiwanki jest codzienność zwierząt w lesie. Podobnie jak w “Roku w lesie”, zdobywamy leśną wiedzę, np. co jedzą wiewiórki, gdzie mieszkają sowy, co dziki lubią najbardziej. Książka nie ma tekstu. Grafiki w dymkach pozwalają czytelnikowi odgadnąć co myślą i o czym rozmawiają zwierzęta, ale jednocześnie namawiają do własnych interpretacji i wymyślania dialogów. Ciekawostka: autor jest naukowcem, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej – co bardzo uwiarygadnia historie ukazane w książce.
Gdzie kupić?
Miasteczko Mamoko – Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Jedna z ulubionych wyszukiwanek naszego dziecka. Dużo postaci, których historie są kontynuowane przez kolejne strony książki. Prócz podążania za wybraną postacią, możemy z dzieckiem pobawić się w znajdywanie porzuconych przedmiotów. Kochamy tą książkę, bo rozwija spostrzegawczość i kreatywność poprzez możliwość interpretacji historii na swój sposób. Zwierzęta w “Miasteczku Mamoko” są zantropomorfizowane. Prowadzą samochód, kupują łódkę czy gaszą pożar. Mimo moich ciągot do podążania za myślą podkreślaną przez pedagogikę Montessori (na temat kształtowania wyobraźni i umiejętności rozróżniania świata rzeczywistego a fantazji), chętnie ją trzymamy w naszej biblioteczce. W tym wypadku chyba kluczowa jest rozmowa z dzieckiem o tym co jest prawdziwe, a co nie.
Gdzie kupić?
Ulica Czereśniowa seria –
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Kolejna książka na spostrzegawczość, która nigdy się nie nudzi. Klasyka gatunku. Wiosna, lato, jesień, zima i noc na ulicy Czereśniowej zna i kocha wiele osób. Największa wartość tej pozycji to możliwość odnajdywania różnych postaci i interpretowanie ich historii po swojemu. Angażowanie dziecka w bycie narratorem. Pomagają w tym ciekawe ilustracje i sympatyczni bohaterowie, których historie są pełne humoru. Zachęcam do posiadania kilku książek z serii. Dzięki temu dziecko obserwuje jak zmienia się krajobraz, ubiór i zachowania ludzi oraz ich codzienność na przestrzeni roku. Co więcej, możemy poznawać dalsze losy tych samych bohaterów. A jest co śledzić. Nowe znajomości, miłości, pojawienie się nowych członków rodziny itp. Książka wyszukiwanka, którą trzeba mieć w biblioteczce malucha. Przynajmniej jedną z serii…
… a na serię składają się:
- “Wiosna na ulicy Czereśniowej”
- “Lato na ulicy Czereśniowej”
- “Jesień na ulicy Czereśniowej”
- “Zima na ulicy Czereśniowej”
- “Rok na ulicy Czereśniowej”
Gdzie kupić?
Poszukaj i znajdź Zwierzęta – Chevrel Celine
Wydawnictwo: Olesiejuk
To typowa książka wyszukiwanka, która ma dla dziecka zadania do wykonania polegające na znalezieniu konkretnej postaci lub policzeniu wskazanych przedmiotów. Ćwiczy spostrzegawczość, a przy tym może uczyć o świecie zwierząt, choć i mylić, bo przecież zwierzęta nie piją herbaty z filiżanki, na kocu piknikowym ;D Na każdej stronie są przedstawione zwierzęta z innej części świata. Helka bardzo lubi tę pozycję i często do niej wracamy. Szkoda, że autorka nie podpowiedziała nigdzie nazw zwierząt, bo co do niektórych nie mam pewności, że używam dobrej nazwy 😉 Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jak w przypadku Mamoko, i tu zwierzęta są zantropomorfizowane.
Książki wyszukiwanki dla dzieci 3+
Cała rodzina szuka pingwina – Eva Czerwenka
Wydawnictwo: Debit
Książka wyszukiwanka zachęca rodziców z dziećmi do odnajdywania pingwina, małpy i członków pewnej rodziny. Na każdej stronie odkryjemy dużo interesujących i niekiedy śmiesznych sytuacji. Bohaterowie podróżują w różne miejsca, ale strony nie układają się w żadną spójną historię. Dodatkowe zadania, które autorka nam prezentuje są dosyć wymagające nawet dla dorosłych. To jednak od nas w dużej mierze zależy, czy zainteresujemy dziecko ładnie zilustrowanymi postaciami, czy zniechęcimy rzucając od razu na “głęboką wodę” w poszukiwaniu dobrze ukrytego pingwina. Nam książka nie bardzo podeszła, ale jeszcze jej nie skreślamy zupełnie, w nadziei, że może po prostu Helka (2l.4m.) jest jeszcze za mała. A może po prostu woli leśne, spokojniejsze przygody…
Gdzie kupić?
Wiosna, lato, jesień, zima – Mitgutsch Ali
Wydawnictwo: Tatarak
Książka, która w sposób skondensowany pokazuje zmiany pór roku. Zamiast czterech książek z serii ulicy Czereśniowej, mamy wszystko w jednym wydaniu. Proste, prawda? Nie do końca. Książka pokazuje park na przestrzeni roku, w którym bardzo dużo się dzieje. Nie ma tu wielu wyraźnie zarysowanych postaci, których historie byłyby kontynuowane na kolejnych stronach. Wymaga ona dużego zaangażowania i kreatywności, aby dziecko dłużej na niej się skupiło. Choć ilustracje mi bardzo się podobają, nasza córka niechętnie do niej sięga. Być może to pozycja dla starszych dzieci.
Gdzie kupić?
Szukaj i znajduj. Wielkie cywilizacje
Wydawnictwo: Wilga
Kupiona na wyprzedaży za 5 zł 🙂 Helka jest za mała jeszcze na tę pozycję. Mamy tu dosyć typowe zadania polegające na odnalezieniu postaci i przedmiotów. Co odróżnia tę książkę od innych to jej wartość edukacyjna. Jeżeli masz w domu dziecko zainteresowane historią i starożytną kulturą, to jest to pozycja dla Ciebie. Aztekowie, Fenicjanie, Wikingowie, Grecy i Egipcjanie. Barwnie zostały przedstawione ich światy ze szczegółami w postaci ubiorów i budowli przez nich wznoszonych.
Gdzie kupić?
W przedszkolu – Wandrey Guido
Wydawnictwo: Czarna Owca
Książka dla dzieci rozwijająca spostrzegawczość. Mamy ją od niedawna, ale była już wielokrotnie oglądana. Książka oprócz ćwiczenia spostrzegawczości może być pomocna w przygotowaniu dzieci do pójścia do przedszkola. Na ładnych ilustracjach pokazuje przedszkole, w którym dzieci się bawią, śmieją i uczestniczą w licznych ciekawych zajęciach. W przedszkolu trochę jak w ulu, dużo się dzieje – moja wyobraźnia od razu dodaje projekcje dźwiękowe, które potrafią zmęczyć ;P Na każdej stronie możemy obserwować losy kilku postaci, choć ich odnalezienie niekiedy jest nie lada wyzwaniem 😉
2 komentarze
Pingback:
16 sierpnia, 2019 at 10:05 amPingback:
3 kwietnia, 2020 at 5:57 pm