fbpx
książki dla dzieci na spostrzegawczość wyszukiwanie

Książki dla dzieci rozwijające spostrzegawczość – książki wyszukiwanki

Prawdopodobnie tak jak ja pamiętacie serię książek pod tytułem “Gdzie jest Wally?”. Odnajdywanie sympatycznego okularnika w swetrze i czapce w czerwono-białe paski było nie lada frajdą. Gdy byliśmy dziećmi książki dla dzieci rozwijające spostrzegawczość (tzw. książki wyszukiwanki) były dostępne w ograniczonej liczbie pozycji. Dziś półki dzieci uginają się pod książkami tego typu. I dobrze! Uwielbiamy je za to jak angażują nasze dzieciaki w długie deszczowe dni, podczas podróży samochodem i w czasie lotu samolotem. A i nie jeden szkrab prosi o “czytanie” ich na dobranoc. Zobacz jakie książki wyszukiwanki są u nas hitem, a na jakie jeszcze “przyjdzie odpowiedni czas”.

Książki wyszukiwanki dla dzieci 1+

Rok w lesie – Emilia Dziubak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Piękne ilustracje Emilii Dziubak, zwierzęta w ich naturalnym środowisku i masa historii do opowiedzenia. Czego chcieć więcej? Książka wyszukiwanka posiada dodatkowe walory edukacyjne. Pozwala obserwować dzieciom jak funkcjonuje świat zwierząt. Które śpią w dzień, a które w nocy? Które żywią się roślinami, a które polują na inne zwierzęta? Jaki wpływ mają pory roku na ich zachowanie? Mam cichą nadzieję, że na podstawie tej książki rodzice uczą dzieci jak powinny się zachowywać w lesie, aby nie zakłócać spokoju zwierzętom i żyć w zgodzie z naturą.
Obecnie u nas “Rok w lesie” mógłby mieć tytuł “Rok z życia rysia”, bo za każdym jak ją otwieramy to jest presja ze strony córki, aby szukać rysia. Pracujemy nad tym, aby jednak zainteresowała się też łosiem, dzikiem i innymi mieszkańcami lasu 😉

Rok w lesie. Okładka. Książka wyszukiwanka
książka rozwijająca spostrzegawczość ze zwierzętami
wyszukiwanka ze zwierzętami

Gdzie kupić?

Pikotek chce być odkryty – Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Widnokrąg

Główną, oryginalną cechą tej książki na spostrzegawczość jest to, że jest jednym ciągłym obrazkiem złożonym w kilkumetrową harmonijkę. Można ją rozłożyć na podłodze, można po złożeniu czytać jak zwykłą książkę. Historia opowiada o Pikotku, który wędruje przez las i pyta napotkane zwierzęta, czy wiedzą kim jest. Pikotek to nieistniejące zwierzę, które pragnie być odkryte. Tłem tych wydarzeń wyszukiwanki jest codzienność zwierząt w lesie. Podobnie jak w “Roku w lesie”, zdobywamy leśną wiedzę, np. co jedzą wiewiórki, gdzie mieszkają sowy, co dziki lubią najbardziej. Książka nie ma tekstu. Grafiki w dymkach pozwalają czytelnikowi odgadnąć co myślą i o czym rozmawiają zwierzęta, ale jednocześnie namawiają do własnych interpretacji i wymyślania dialogów. Ciekawostka: autor jest naukowcem, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej – co bardzo uwiarygadnia historie ukazane w książce.

książeczki wyszukiwanki dla najmłodszych
książki wyszukiwanki dla dzieci
pikotek książeczka na spostrzegawczość

Gdzie kupić?

Miasteczko Mamoko – Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Jedna z ulubionych wyszukiwanek naszego dziecka. Dużo postaci, których historie są kontynuowane przez kolejne strony książki. Prócz podążania za wybraną postacią, możemy z dzieckiem pobawić się w znajdywanie porzuconych przedmiotów. Kochamy tą książkę, bo rozwija spostrzegawczość i kreatywność poprzez możliwość interpretacji historii na swój sposób. Zwierzęta w “Miasteczku Mamoko” są zantropomorfizowane. Prowadzą samochód, kupują łódkę czy gaszą pożar. Mimo moich ciągot do podążania za myślą podkreślaną przez pedagogikę Montessori (na temat kształtowania wyobraźni i umiejętności rozróżniania świata rzeczywistego a fantazji), chętnie ją trzymamy w naszej biblioteczce. W tym wypadku chyba kluczowa jest rozmowa z dzieckiem o tym co jest prawdziwe, a co nie.

Miasteczko Mamoko - okładka książki obrazkowej. książka wyszukiwanka
książka rozwijająca spostrzegawczość
książka dla dzieci Mamoko

Gdzie kupić?

Ulica Czereśniowa seria – Rotraut Susanne Berner 

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Kolejna książka na spostrzegawczość, która nigdy się nie nudzi. Klasyka gatunku. Wiosna, lato, jesień, zima i noc na ulicy Czereśniowej zna i kocha wiele osób. Największa wartość tej pozycji to możliwość odnajdywania różnych postaci i interpretowanie ich historii po swojemu. Angażowanie dziecka w bycie narratorem. Pomagają w tym ciekawe ilustracje i sympatyczni bohaterowie, których historie są pełne humoru. Zachęcam do posiadania kilku książek z serii. Dzięki temu dziecko obserwuje jak zmienia się krajobraz, ubiór i zachowania ludzi oraz ich codzienność na przestrzeni roku. Co więcej, możemy poznawać dalsze losy tych samych bohaterów. A jest co śledzić. Nowe znajomości, miłości, pojawienie się nowych członków rodziny itp. Książka wyszukiwanka, którą trzeba mieć w biblioteczce malucha. Przynajmniej jedną z serii…

… a na serię składają się:

  • “Wiosna na ulicy Czereśniowej”
  • “Lato na ulicy Czereśniowej”
  • “Jesień na ulicy Czereśniowej”
  • “Zima na ulicy Czereśniowej”
  • “Rok na ulicy Czereśniowej”
Wiosna na ulicy Czereśniowej. Okładka. Książki wyszukiwanki z postaciami
ulica Czereśniowa - książka na spostrzegawczość
Czereśniowa dla dzieci

Gdzie kupić?

Poszukaj i znajdź Zwierzęta – Chevrel Celine

Wydawnictwo: Olesiejuk

To typowa książka wyszukiwanka, która ma dla dziecka zadania do wykonania polegające na znalezieniu konkretnej postaci lub policzeniu wskazanych przedmiotów. Ćwiczy spostrzegawczość, a przy tym może uczyć o świecie zwierząt, choć i mylić, bo przecież zwierzęta nie piją herbaty z filiżanki, na kocu piknikowym ;D Na każdej stronie są przedstawione zwierzęta z innej części świata. Helka bardzo lubi tę pozycję i często do niej wracamy. Szkoda, że autorka nie podpowiedziała nigdzie nazw zwierząt, bo co do niektórych nie mam pewności, że używam dobrej nazwy 😉 Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jak w przypadku Mamoko, i tu zwierzęta są zantropomorfizowane.

Poszukaj i znajdź. Książka do wyszukiwania.
Poszukaj i znajdź zwierzęta. Wyszukiwanki ze zwierzętami
książka obrazkowa dla dzieci ze zwierzętami

Książki wyszukiwanki dla dzieci 3+

Cała rodzina szuka pingwina – Eva Czerwenka

Wydawnictwo: Debit

Książka wyszukiwanka zachęca rodziców z dziećmi do odnajdywania pingwina, małpy i członków pewnej rodziny. Na każdej stronie odkryjemy dużo interesujących i niekiedy śmiesznych sytuacji. Bohaterowie podróżują w różne miejsca, ale strony nie układają się w żadną spójną historię. Dodatkowe zadania, które autorka nam prezentuje są dosyć wymagające nawet dla dorosłych. To jednak od nas w dużej mierze zależy, czy zainteresujemy dziecko ładnie zilustrowanymi postaciami, czy zniechęcimy rzucając od razu na “głęboką wodę” w poszukiwaniu dobrze ukrytego pingwina. Nam książka nie bardzo podeszła, ale jeszcze jej nie skreślamy zupełnie, w nadziei, że może po prostu Helka (2l.4m.) jest jeszcze za mała. A może po prostu woli leśne, spokojniejsze przygody…

cała rodzina szuka PINGWINA. wyszukiwanka z pingwinem
książka obrazkowa. wyszukiwanki w mieście
książeczka dla dziecka na spostrzegawczość

Gdzie kupić?

Wiosna, lato, jesień, zima – Mitgutsch Ali

Wydawnictwo: Tatarak

Książka, która w sposób skondensowany pokazuje zmiany pór roku. Zamiast czterech książek z serii ulicy Czereśniowej, mamy wszystko w jednym wydaniu. Proste, prawda? Nie do końca. Książka pokazuje park na przestrzeni roku, w którym bardzo dużo się dzieje. Nie ma tu wielu wyraźnie zarysowanych postaci, których historie byłyby kontynuowane na kolejnych stronach. Wymaga ona dużego zaangażowania i kreatywności, aby dziecko dłużej na niej się skupiło. Choć ilustracje mi bardzo się podobają, nasza córka niechętnie do niej sięga. Być może to pozycja dla starszych dzieci.

Wiosna, lato, jesień, zima
książka na spostrzegawczość dla dzieci
spostrzegawczość u dzieci

Gdzie kupić?

Szukaj i znajduj. Wielkie cywilizacje

Wydawnictwo: Wilga

Kupiona na wyprzedaży za 5 zł 🙂 Helka jest za mała jeszcze na tę pozycję. Mamy tu dosyć typowe zadania polegające na odnalezieniu postaci i przedmiotów. Co odróżnia tę książkę od innych to jej wartość edukacyjna. Jeżeli masz w domu dziecko zainteresowane historią i starożytną kulturą, to jest to pozycja dla Ciebie. Aztekowie, Fenicjanie, Wikingowie, Grecy i Egipcjanie. Barwnie zostały przedstawione ich światy ze szczegółami w postaci ubiorów i budowli przez nich wznoszonych.

książka dla dzieci historyczna
książeczka dla dzieci Wielkie Cywilizacje
książeczka dla dzieci rozwijająca spostrzegawczość

Gdzie kupić?

W przedszkolu – Wandrey Guido

Wydawnictwo: Czarna Owca

Książka dla dzieci rozwijająca spostrzegawczość. Mamy ją od niedawna, ale była już wielokrotnie oglądana. Książka oprócz ćwiczenia spostrzegawczości może być pomocna w przygotowaniu dzieci do pójścia do przedszkola. Na ładnych ilustracjach pokazuje przedszkole, w którym dzieci się bawią, śmieją i uczestniczą w licznych ciekawych zajęciach. W przedszkolu trochę jak w ulu, dużo się dzieje – moja wyobraźnia od razu dodaje projekcje dźwiękowe, które potrafią zmęczyć ;P Na każdej stronie możemy obserwować losy kilku postaci, choć ich odnalezienie niekiedy jest nie lada wyzwaniem 😉

w przedszkolu
książeczka o przedszkolu
Przedszkole spostrzegawczość

 
Znasz jakieś inne ciekawe książki rozwijające spostrzegawczość? Podziel się ze mną 🙂