fbpx
Książki na Dzień Dziecka 2019

Książki na Dzień Dziecka

Zbliża się Dzień Dziecka, więc przybywam z pomocą wszystkim, którzy nie wybrali jeszcze prezentu dla swojego małego człowieka. Namawiam was do czytania dzieciom przy każdej okazji i to od małego, dlatego podarunek w postaci książki wydaje się być świetnym pomysłem. Co więcej, namawiam gorąco do poszukiwań książek, daleko spoza najpopularniejszego repertuaru dla dzieci. Dlaczego czytanie jest ważne, możecie dowiedzieć się w opublikowanym niedawno artykule o korzyściach z czytania dzieciom.  Ze wszystkich nowości w naszej biblioteczce, wybrałam 10 najciekawszych książek dla dzieci w przedziale wiekowym już od 2 do nawet 10 roku życia. Być może któraś z nich okaże się świetnym prezentem dla waszych pociech.

 

Kto odwiedził Muchomorka?

Tekst: Maria Dek
Ilustracje: Maria Dek
Wydawnictwo: Chmurrra Burrra
Wiek: 3+ (według mnie nawet 2+)

Krótka lekcja przyrody opakowana w ilustrowaną opowieść o gościnności i przyjaźni. Niech was taka kategoryzacja wiekowa nie zmyli – w opowieści o Muchomorku skrywa się niemała porcja wiedzy przyrodniczej! Otóż pod niektórymi treściami znajdują się przypisy, które tłumaczą zachowania zwierząt i procesy zachodzące w przyrodzie. Wspierają one rodziców w wyjaśnianiu prostych definicji m.in. czym jest fotosynteza i symbioza, oraz dlaczego przyrodzie tak bardzo potrzebny jest deszcz.  Ktoś, kto stworzył tak piękną historię, musi kochać naturę. Piszę o tym nie bez powodu – Maria Dek od kilku lat mieszka w Puszczy Białowieskiej i prowadzi dom wakacyjny. Zatem możemy mieć pewność, że twórczyni zna przygodę Muchomorka z autopsji 😉 Chmurrra Burrra stworzyło idealny pakiet na prezent – do książeczki można dokupić piękne, designerskie ciuszki, z książkowym motywem przewodnim!

Sprawdź cenę książki TUTAJ

Kto odwiedził Muchomorka Chmurrra Burrra Maria Dek

 

Czy to długo, czy krótko?

Tekst: Izabela Zięba
Ilustracje: Urszula Palusińska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 4+ (według mnie nawet 3+)

Nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry, dowcipnie podejmująca temat czasu. Gdy mama mówi, że za minutę skończy rozmawiać przez telefon – czy rzeczywiście czekamy minutę? Co to znaczy, że komuś czas się dłuży? Dlaczego na dobrej zabawie czas mija szybko, a jak odrabiamy lekcje to mijają długie godziny i końca nie widać? Śmieszna, ale i pouczająca książka, pokazująca mnóstwo przykładów co można zrobić w sekundę, kwadransik lub półtorej godziny. A w tym wszystkim świetne ilustracje zdolnej Urszuli Palusińskiej, zabawnie korespondujące z tekstem. Idealna pozycja do nauki przez zabawę, wprowadzająca dziecko w temat czasu i jego jednostek.

Czy to długo, czy krótkoCzy to długo, czy krótko ksiązka

 

Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku który spadł z nieba

Autor: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Wydawnictwo: Kinderkulka
Wiek: 5+

Niezwykła szkatułkowa opowieść, która zachwyca niedźwiadkowymi ilustracjami. Przemysław Wechterowicz – pisarz, który nigdy mnie jeszcze nie zawiódł twórczo – tym razem stworzył historię o niedźwiedzim czytelniku. Bohater znalazł skrzynię pełną pięknych książek i szuka partnera do wspólnego czytania. Uczta dla każdego zaczytanego dziecka i zaczytanego rodzica, którzy mogą w “Baśni o zaczytanym Niedźwiedziu” odnaleźć masę książkowych odniesień do literatury dziecięcej (przykład poniżej na zdjęciu).  Warto też podkreślić warstwę wizualną książki. Przepiękne, autorskie ilustracje, stworzone przez artystkę specjalizującą się w misiowych wizerunkach – lekko staromodnych, wyglądających na przedwojenne, klasyczne przytulanki. Jeśli chcecie zapoznać się z jej niedźwiadkową twórczością, to już 6.06 macie szansę wpaść na wernisaż jej prac. Nie ukrywam, że kupiłam książkę właśnie ze względu na ilustracje. Perełka!

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

niedźwiedź kinderkulkaniedźwiedź i królik kinderkulka 2019

 

Zebra

Tekst: Ifi Ude
Ilustracje: Nežka Šatkov
Wydawnictwo: Poławiacze Pereł
Wiek: 4+ (według mnie nawet 3+)

Urocza opowiastka o inności i tolerancji, opowiedziana w lekki i mądry sposób. Zebra rodzi się na mazurskiej wsi, w rodzinie koni, do której nie pasuje. Inne źrebaki podkreślają inność zebry i doprowadzają do tego, że zebra czuje się wykluczona. Dzięki sprytowi i mądrości, zebra odnajduje sposób by przekuć to co wydaje się gorsze i inne, w siłę i wartość. Książka radosna, pięknie ilustrowana – nawiązująca do techniki ludowych wycinanek. Opowieść jest częścią serii Poławiaczy Pereł, która podejmuje temat wielokulturowości. Autorami książek są osoby, które mają w połowie polskie korzenie. “Zebra” to dzieło Ifi Ude, polsko-nigeryjskiej artystki, znanej głównie ze sceny muzycznej.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

Zebra UdeZebra ifi Ude

 

Chłopiec, dziewczynka i mur

Tekst: Ulf Stark
Ilustracje: Anna Höglund
Wydawnictwo:  Zakamarki
Wiek: 5+ (według mnie nawet 4+)

Jedna z tych książek, dzięki którym nasze dzieci mogą poznać inne kultury. I to taka, w której bohaterami są ich rówieśnicy. Bardzo liryczna, spokojna i pełna miłości opowieść o dziecięcych marzeniach, osadzona w realiach skomplikowanego konfliktu etniczno-terytorialnego.  Książka pokazuje życie drastycznie przedzielone murem, opowiedziane z dziecięcej perspektywy. Z informacji wydawcy wiemy, że autorzy stworzyli książkę po swojej podróży po Palestynie. To również świetna okazja, by przyjrzeć się twórczości Ulfa Starka, który pisał przepiękne historie dla najmłodszych, jak choćby “Jak mama została Indianką”.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

>> Przeczytaj pełną recenzję

Chłopiec, dziewczynka i murChlopiec, dziewczynka i mur książka

 

Nie mój dom

Tekst: Susie Morgenstern
Ilustracje: Serge Bloch
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2019
Wiek: 4+

“Nie mój dom” porusza temat uczuć i emocji dziecka, w sytuacji przeprowadzki, zmiany otoczenia i rozstania z przyjacielem. 5-letni chłopiec mieszka razem z rodzicami i starszą siostrą w starej kamienicy. Ma swój własny pokój, który lubi. W domu, w którym mieszka, czuje się bezpiecznie i swobodnie. Pewnego dnia tata chłopca oznajmia mu, że muszą się przeprowadzić. Susie Morgenstern stworzyła historię, która daje do myślenia rodzicom. Prowokuje pytania, czy małe dziecko powinno móc zabierać głos w ważnych decyzjach dotyczących całej rodziny. Ilustracje do książki “Nie mój dom” wykonał uznany francuski grafik, mistrz dziecięcej ilustracji – Serge Bloch.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

>> Przeczytaj pełną recenzję

Nie mój dom książka dla dzieci bloch

Dziecko w brzuchu mamy

Tekst: Anna Herzog
Ilustracje: Joëlle Tourlonias
Wydawnictwo: sam
Wiek: 5+ (według mnie nawet 4+)

Jak rozmawiać z dziećmi o TYCH sprawach? Czy tematy z zakresu wychowania seksualnego wciąż są dla nas kłopotliwe i nie bardzo wiemy jak się zabrać do rozmów z dziećmi? Propozycja od Wydawnictwa Sam (czyli wspaniałego, małżeńskiego tandemu tłumaczy) rozwiązuje ten kłopot, w bardzo profesjonalny sposób podchodząc do sprawy. Książka nadaje się i dla starszych i dla młodszych dzieci – w przypadku młodszych to od nas zależy, o czym będziemy chcieli opowiedzieć, pozwalając sobie na dawkowanie wiedzy. Ale, drodzy Państwo! Czego tu się wstydzić, wszak maluchy same jeszcze tego nie wiedzą 🙂 To również idealna książka dla przyszłego starszego rodzeństwa, pomagająca zrozumieć mechanizmy jakie zachodzą w ciele mamy.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

dziecko w brzuchu mamy sam wydawnictwo sam książka dla dzieci

 

Jestem dzieckiem książek

Autorzy: Oliver Jeffers, Sam Winston
Wydawnictwo: Tekturka
Wiek: 4+

Historia o potędze opowieści, oddająca jednocześnie cześć klasycznym dziełom literackim i kołysankom. Bohaterowie podróżują przez świat wyobraźni, stworzony z fragmentów opowieści o Piotrusiu Panie, Czerwonym Kapturku, Robinsonie Crusoe i wielu innych. Największą wartością książki jest ciekawe przenikanie się warstwy literackiej i graficznej (Oliver Jeffers). Książka może być świetnym materiałem do pracy z młodym czytelnikiem nad wyobraźnią, rozwojem kreatywności, a nawet wprowadzeniem w technikę kolażu. Niebanalna, estetycznie wydana i mądra lektura, z kategorii perełek.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

>> Przeczytaj pełną recenzję

jestem dzieckiem książek książka dla dzieci o zaletach czytania

 

Długa wędrówka

Autor: Martin Widmark
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Mamania
Wiek: 3+

Niełatwa ale do bólu piękna książka duetu Martina Widmarka i Emilii Dziubak, mówiąca o stracie i samotności, sprawnie i mądrze przemycająca to, co w życiu powinno być największą wartością. Narracja w książce prowadzi nas przez dwa światy – Sonii i Adama. Dziewczynka marzy, by wyruszyć w podróż i znaleźć się po drugiej stronie morza. W tym samym czasie znajdujący się tam Adam żegna się ze swoim ukochanym przyjacielem – starym psem Rufusem. Ilustracje Dziubak w niezwykle trafnie oddają emocje, jakie odczuwają bohaterowie. Oglądając scenę pożegnania chłopca z psem, niejednemu czytelnikowi zrobi się okropnie smutno. Ciemne niebo, czarne morze i jałowa ziemia dookoła łódki, w której z zamkniętymi oczami skrywają się przyjaciele. Finałowe ilustracje zaś są zapowiedzią lepszych, jaśniejszych dni.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

>> Przeczytaj pełna recenzję

książka dla dzieci o śmierci 2018

 

Trochę się zgubiłam

Tekst: Chris Haughton
Ilustracje: Chris Haughton
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 1+

Kapitalna, dowcipna i bardzo dobrze opracowana graficznie opowieść o zagubionej sówce i wiewiórce, która pomagała jej się odnaleźć. W pierwszej chwili pomyślałam “moja córka jest już za duża na tę książeczkę!”. Jakże się myliłam. Krótka, zabawna historyjka, przy której można się ubawić po pachy, choć koncept jest dość prosty. Charakterystyczne dla książek Chrisa Haughtona jest wykorzystywanie intensywnych kolorów, które mieszają się, nakładają, tworząc nowe odcienie. Ilustracje na pewno będą się podobały małym dzieciom – są kolorowe, wyraziste i proste. Taki właśnie jest jego styl: komiczny, przerysowany, kreskówkowy i bardzo autorski.

Sprawdź cenę książki TUTAJ.

>> Przeczytaj pełną recenzję

trochę się zgubiłam 2019trochę się zgubiłam 2019 środek

Dodaj komentarz