Książki dla dzieci o kosmosie musiały w końcu w większej liczbie zagościć w naszym domu. Zainteresowanie Układem Słonecznym, planetami i rakietami było już na tyle duże, że warto było uzupełnić biblioteczkę.
Wiedza o kosmosie jest fascynująca. I to niezależnie od wieku. Przyznam szczerze, że u nas w domu nie ma (jeszcze 😉 ) nikogo, kto by się specjalizował w tej tematyce. Stąd przyda się i nam pomoc w tłumaczeniu niektórych zagadnień. A pytania z każdym dniem stają się coraz trudniejsze. Zaczyna się mniej więcej od wytłumaczenia gdzie żyjemy i jak się nazywa nasza planeta. Później prezentujesz Układ Słoneczny i na pytanie o kreski, na których leżą planety, zdajesz sobie sprawę, że musisz odkopać w głowie definicję orbity. Później nie jest lepiej. Dlaczego astronauci noszą kombinezony? Co to jest grawitacja? Kto mieszka na Marsie? Dlaczego mamy tylko jeden księżyc? I jak w ogóle powstał ten cały Układ Słoneczny.
Chcecie utrzymywać zainteresowanie dziecka tematyką, która jest wartościowa i rozwijająca? Nie ma zmiłuj, na część pytań trzeba będzie szybko znaleźć odpowiedź. W tym na pewno pomagają książki zebrane w tym wpisie.
Książki to nie jedyna nasza “kosmiczna aktywność”. Wcześniej m.in. wykonaliśmy model Układu Słonecznego z kartonu i nakrętek po napojach 😉 Po szczegóły warto zajrzeć na Instagrama
Pierwsze książki o kosmosie dla dzieci (1+)
Popatrz w niebo 2 – Joanna Gębal, Monika Zborowska, Wydawnictwo Muchomor
Pierwsza książka o kosmosie dla dzieci, którą czytaliśmy Heli (wspominaliśmy już o niej we wpisie Zabawki na roczek i półtora roku). Mamy ją do dziś, darząc wielkim sentymentem. Książka pozwala wprowadzić motyw planety, ale nie tylko. Dzięki barwnym, abstrakcyjnym ilustracjom możemy zapoznawać dziecko z nowymi przymiotnikami, jak np. jasny, ciemny, zimny, czy gorący. Niecodzienny, pionowy układ Popatrz w niebo 2 dodatkowo pomaga pokazać obiekty jako odległe, umiejscowione ponad nami. Właściwie cała ta seria Muchomora zasługuje na uwagę. My zachowaliśmy tylko 2 część, czego do dziś żałujemy.
Poznaj świat. Komos – Wydawnictwo Liwona
Książka z serii Poznaj świat to 22 zdjęcia planet i innych fascynujących obiektów w kosmosie. Nazwy przedstawionych elementów Wszechświata to jedyne treści jakie są zawarte w tej malutkiej książeczce. Kartonówka idealnie nadaje się do wprowadzania nazw planet i pomocy przy pierwszych zabawach z Układem Słonecznym. Ciekawa pozycja dla tych, którym zależy na realnych ilustracjach, a nie planetach z oczami 😉
Książki o kosmosie dla dzieci w wieku przedszkolnym (3+)
Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia – Oliver Jeffers, Wydawnictwo Zielona Sowa
To wyjątkowa lektura w naszej biblioteczce. Niesłychanie wzrusza nas sposób w jaki rodzic (opowiadający historię) przedstawia małemu dziecku świat, w którym przyszło mu żyć.
Jeffers – jeden z naszych ulubionych autorów – niesamowicie ukazuje jak tak mała planeta jak nasza (względem ogromu kosmosu), jest jednocześnie bogata, różnorodna i zachwycająca. Za pomocą tekstu i ilustracji podkreśla, że każdy z ludzi jest niepowtarzalnym indywiduum. Niemniej jednak wszyscy jesteśmy ludźmi. Książka jest pełna wdzięczności dla naszego świata i ogromu możliwości jakie nam daje. Podkreśla wagę szacunku wobec drugiego człowieka, dbania o planetę i szukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. A to wszystko w formie pełnego miłości, bezpośredniego zwrotu rodzica do dziecka.
Świat w obrazkach. Kosmos – Guilloret Marie-Renee, Beaumont Emilie, Wydawnictwo Olesiejuk
“Świat w obrazkach” to zdecydowanie jedna z tych serii, która pomaga rodzicom zapoznać dziecko z najróżniejszymi tematami. Lektury z tej serii pomogły nam m.in. w temacie ciała, koni, samolotów i muzyki 😉 Książka jest ułożona w logiczną kolejność, co sprzyja przekazywaniu wiedzy o kosmosie dziecku. Zaczyna od wprowadzenia pojęć Galaktyki, gwiazdozbiorów oraz wytłumaczenia procesu powstania planet. W dalszej części poruszane są hasła związane z Układem Słonecznym, planetami, Ziemią i Księżycem. Pomimo formy nieco encyklopedycznej, książka zaciekawia dziecko dużymi i wyraźnymi grafikami.
Atlas dla dzieci. Astronomia – Wydawnictwo Olesiejuk
Książka o kosmosie dla wszystkich fanów okienek. Atlas poprzez swoją formę zaciekawia dziecko i mobilizuje do samodzielnego “odkrywania” Wszechświata. Młodszym dzieciom spodoba się z pewnością zabawa okienkami, starszym forma prezentacji ciekawostek i faktów o kosmosie. Książka nie jest przepełniona wiedzą, to zdecydowanie podstawowa, ilustrowana wprawka w temat astronomii.
Kosmiczna sonda uliczna – Joanna Rusinek, Wydawnictwo Chmurrra Burrra
Zabawna książka o kosmosie dla dzieci. Joanna Rusinek postanowiła zabawić się formą sondy ulicznej i zadać nietypowe i absurdalne pytania jak np. “Czy w kosmosie wypada dłubać w nosie?”. Przypominają one nieco pytania, pojawiające się w zaskakującym umyśle dziecka. Nietypowi są również rozmówcy – m.in. kometa, gwiazdozbiory, Księżyc i planety. Książka zachwyca charakterystycznymi ilustracjami i humorystyczną, rymowaną treścią. Mnóstwo w niej zabawnych, kosmicznych odniesień i inteligentnej gry słów 🙂
Mam przyjaciela kosmonautę. Seria MĄDRA MYSZ – Ralf Butschkow, Wydawnictwo Media Rodzina
Książka przedstawia krótką historię o Ani i Pawle, którzy odwiedzają Instytut Lotnictwa i Kosmonautyki. Dowiadują się tam wielu faktów i ciekawostek, dzięki znajomemu kosmonaucie – Jurkowi. Mogą z bliska obejrzeć skafander, zobaczyć lądowanie promu kosmicznego i posłuchać jak naukowcy oraz kosmonauci spędzają czas na pokładzie stacji kosmicznej.
Mam przyjaciela kosmonautę to kolejna książka z serii Mam przyjaciela, która w przystępny sposób prezentuje dzieciom zawody wykonywane przez dorosłych.
Książki o kosmosie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6+)
Tu jesteśmy – Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry
Podczas, gdy większość książek o kosmosie dla dzieci skupia się na przedstawieniu planet, gwiazdozbiorów i umiejscowieniu Ziemi we Wszechświecie, Mizielińscy spojrzeli na tematykę z nieco innej perspektywy. Wydaje się, że Tu jesteśmy to bardziej książka o ludzkości, jej osiągnięciach i dążeniach w kontekście odkrywania kosmosu. W książce znalazło się miejsce na wiele faktów historycznych i ciekawostek dotyczących lotów w kosmos. Zdecydowanie jest to pozycja dla starszych dzieci, które są wykazują zainteresowanie również aspektami technicznymi podróży kosmicznych. Jak zwykle, w przypadku tandemu Mizielińskich, książka ma świetne, ilustracje w niepowtarzalnym stylu.
Profesor Astrokot odkrywa kosmos – Walliman Dominic, Ben Newman, Wydawnictwo Entliczek
Zachwycająca pozycja, która niedawno trafiła na naszą półkę. Nie ocenia się książki po okładce, ale w tym wypadku okładka jest potwierdzeniem niezwykle starannie stworzonej całości. Spory rozmiar, świetna grafika i skład. Za każdym razem, gdy po nią sięgamy musimy ją “podotykać” przed otwarciem 😉
W środku jest estetycznie, kosmicznie i interesująco. Naszym przewodnikiem po krętych ścieżkach Wszechświata, jest profesor Astrokot. Ubrany w kosmiczny skafander, niczym międzygalaktyczny bohater, dzieli się z nami swoją wiedzą. A tej jest w tej książce mnóstwo. Od tego jak powstają gwiazdy, poprzez porównanie temperatur na różnych planetach, wyjaśnienie zaćmienia Księżyca i jak działa rakieta, aż po działanie teleskopów oraz pytania o życie pozaziemskie.
Profesor Astrokot odkrywa kosmos obfituje w ilustracje, od których ciężko oderwać wzrok. Dominują proste kształty oraz kreski, stonowane barwy, kojarzące się ze stylem retro. Sam kostium profesora wzorowany jest na skafandrach raczej z połowy poprzedniego wieku.
Książka jest wyjątkowa i sprawdzi się zarówno dla starszych dzieci, jak i nieco młodszych.
Wytwórnik kosmiczny – Agata Królak, Wydawnictwo Wytwórnia
Książki o kosmosie dla dzieci z reguły oznaczają dużą ilość faktów naukowych okraszonych zdjęciami kosmosu lub zachwycającymi ilustracjami. Wytwórnik kosmiczny z jednej strony pasuje do tego opisu, ale z drugiej jest czymś więcej. Artystka Agata Królak stworzyła sporych rozmiarów zeszyt kreatywny, który oprócz przekazywania informacji o kosmosie, zachęca dzieci do nieskrępowanej aktywności twórczej. Czekają na nie przeróżne zadania. Narysowanie siebie w kostiumie kosmonauty, Księżyca w różnych fazach, własnego gwiazdozbioru, czy… Wielkiego Wybuchu. Fantastyczna sprawa! Póki co podróż w kosmos dla naszych pociech jest czymś nieosiągalnym. Natomiast to ograniczenie dotyczy ich ciała, nie wyobraźni. Łapmy zatem za kredki, farby lub flamastry i do dzieła! Pięknie wydana, ciesząca smakoszy dobrych ilustracji, pozycja.
3 komentarze
Pingback:
27 maja, 2020 at 9:35 pmPingback:
30 maja, 2020 at 11:19 pmAsia z mTower
22 listopada, 2023 at 2:18 pmDzięki Twoim rekomendacjom, rodzice i nauczyciele mogą wprowadzić dzieci w fascynujący świat kosmosu w sposób dostosowany do ich wieku. Twoja praca ma ogromne znaczenie w kształtowaniu przyszłych miłośników nauki. Brawo za inspirujący i wartościowy content!