fbpx
książki dla dzieci o sztuce

Książki o sztuce dla dzieci

Dlaczego warto sięgnąć po książki o sztuce dla dzieci? Wychowanie dziecka przez sztukę wyrabia poczucie estetyki, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty myślenia oraz przybliża kulturę różnych epok i kultur. Dzieci naturalnie są zaciekawione różnymi nowymi doświadczeniami, przez to odbierają dzieła często w zaskakujący sposób, ale też nie boją się pytać i dzielić swoimi spostrzeżeniami.

Warto już od najmłodszych lat próbować zainteresować nasze pociechy szeroko pojętą sztuką. W jaki sposób? Między innymi za pośrednictwem książek, które dotykają tej tematyki. Poniżej prezentuję kilka książek, dla dzieci w różnym wieku, które będą świetnym materiałem do wprowadzania dziecka w świat sztuki.

Jestem artystą

TAKO

Zacznę od książki dla najmłodszych czytelników. Zabawna opowieść o tym, ile artysty drzemie w kilkulatku oraz o tym w jak różny sposób możemy postrzegać sztukę. Przez historię prowadzi nas mały chłopiec z charakterystycznie podwiniętym do góry wąsikiem pod nosem – kto zgadnie, do jakiego artysty odwołuje się autorka książki? Ciekawym zabiegiem jest ukrywanie w opowieści odwołań, które zrozumieją ci, którzy już są obeznani z historią sztuki.

>> przeczytaj pełną recenzję książki “Jestem artystą”

jestem artystą - książka dla dzieci o sztuce

S.Z.T.U.K.A.

Dwie siostry

Kompendium wiedzy o współczesnych artystach i ich dziełach. Sebastian Cichocki, związany z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazuje różnorodność sztuki. Wzbudza zainteresowanie poprzez opisanie wydarzeń, eksperymentów i rzeczy, które dalekie są od tradycyjnych form sztuki spotykanych w galeriach i muzeach. Jest tu przedstawiony najsłynniejszy pisuar świata, któremu Marcel Duchamp nadał tytuł “Fontanna”, wydeptana przez Richarda Longa linia w trawie, czy spacery ze słuchawkami na uszach po mieście i branie udziału w specjalnej misji wykreowanej przez Janet Cardiff. S.Z.T.U.K.A. pobudza wyobraźnię młodych czytelników (i nie tylko), a w dodatku zachwyca charakterystycznymi ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

książka dla dzieci o sztuce

D.E.S.I.G.N.

Dwie siostry

D.E.S.I.G.N. czyli Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych, nie jest jedynie książką o historii wzornictwa. Ewa Solarz napisała książkę o tym, co może powstać z pozoru zwyczajnych rzeczy, jeżeli uruchomimy wyobraźnię i damy się ponieść kreatywności. Znajdziemy tu projektantów z różnych rejonów świata i ich niezwykłe regały, fotele, krzesła, lampy…a nawet wyciskarkę do soku. Książkę również zilustrowali Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

książka dla dzieci o designie

Piękno i sztuka, co to takiego?

Zakamarki

Książka, w której pełno jest ważnych pytań. „Czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?”, „Co jest piękne?”, “Kto jest piękny?”, „Czy powinieneś rozumieć piękno?”, „Czy każdy z nas jest artystą?”, „Czy artysta jest wolny, kiedy tworzy?” i „Do czego służy sztuka?”. Oscar Brenifier zmusza do myślenia i dialogu dziecka z opiekunem. Motywuje do poszukiwania odpowiedzi, nie sugerując się opinią innych, stereotypami, czy uprzedzeniami. Kto zna teorię estetyczną Romana Ingardena, może mieć niezłą uciechę, czytając tę książkę z dzieckiem i podejmując dyskusję na temat pojmowania piękna (nie tylko w sztuce!).

piękno i sztuka - książka dla dzieci

Zwierzyniec. Okazy wybrane

Dwie siostry

Maciej Byliniak, stworzył niezwykły zbiór ze zwierzętami w roli głównej. Znajdziemy tu ryciny, płaskorzeźby, rysunki, drzeworyty, litografie i inne formy artystyczne przedstawiające zwierzęta. Ta różnorodność tekstów i ilustracji dzieł stworzonych różnymi technikami, nie przeszkadza w odbiorze książki. Zmusza do myślenia i rozmowy na temat możliwości, jakie daje sztuka. Staje się przyczynkiem do omawiania różnorodności form ekspresji artystycznej, wytłumaczenia czym jest płaskorzeźba, czym kolaż, a czym drzeworyt. Ponadto pokazuje co to znaczy być kreatywnym, i że nie ma jednego sposobu na przedstawienie ptaka, jelenia, czy psa – przecież każdy z nas widzi świat nieco inaczej.

>> przeczytaj pełną recenzję książki “Zwierzyniec. Okazy wybrane”

sztuka dla dzieci - książka

Start. Design dla nastolatków i nie tylko

Mamania

Wprowadzenie w proces projektowania graficznego. Chip Kidd dzieli się wiedzą o formie, funkcji, kolorze, treści i typografii. Robi to rzetelnie i niezwykle atrakcyjnie w formie. Można mieć wrażenie, że każda strona tej książki jest, rzecz jasna, zaprojektowana w inny sposób. I każda zachwyca! Inspiruje i motywuje do tworzenia własnych projektów. Zwraca młodym czytelnikom uwagę, również na to, że większość rzeczy, które nas otaczają, zostały przez kogoś zaprojektowane.

design dla nastolatków

Linnea w ogrodzie Moneta

Zakamarki

Opowieść o dziewczynce zafascynowanej malarstwem Claude’a Moneta. Poznawanie twórczości artysty jest zgrabnie wkomponowane w historię Linnei. Dziewczynka podróżuje do Francji, gdzie zwiedza muzeum Marmottan oraz Orsay w Paryżu, dom Moneta w Giverny i odpoczywa nad rzeką Ru. Wprowadzanie dziecka w świat sztuki nie jest proste. Christina Bjork i Lena Anderson dostarczają jednak materiał, który jest świetnym przykładem, jak można i powinno się to robić.

książka - wprowadzenie dziecka w świat sztuki

Malarze dzieciom – seria

Tekturka

Trzy książki dla dzieci o sztuce – “Czyj to domek?” z ilustracjami Vincenta van Gogha, “W sekretnym ogrodzie” przybliżające malarstwo Claude’a Moneta oraz “Baletnice” z dziełami Edgara Degasa. Każda strona to jeden obraz malarza oraz niewielka ilość tekstu. Opowieści są ciekawe, niedługie i traktują o ważnych aspektach życia młodego człowieka.

Największą wartością tych książek jest możliwość wprowadzenia dzieci w świat sztuki w komfortowym dla nich otoczeniu. Czytanie książek to aktywność, którą większość z nas stara się praktykować codziennie. Dzieci chętnie słuchają i oglądają nowe pozycje. Zatem pokazywanie im ilustracji, takich jak dzieła słynnych malarzy, może pomagać im w kształtowaniu poczucia estetyki. Każdy obraz van Gogha, Moneta, czy Degasa, sam w sobie opowiada jakąś historię. Warto zachęcać dziecko do uruchomienia wyobraźni i tworzenia nowych historii, których tłem będą obrazy malarzy.

>> przeczytaj pełną recenzję książek z serii “Malarze dzieciom”

malarze dzieciom książki dla dzieci o sztuce

Wiem, że to nie wszystkie książki o sztuce dla dzieci dostępne na polskim rynku. Chętnie się dowiem co wy polecacie, może dzięki temu uda nam się stworzyć niezłe kompendium wiedzy dla rodziców i pedagogów!

Dodaj komentarz