fbpx
malarze dzieciom tekturka

Malarze dzieciom

“Malarze dzieciom” to seria książek, które w przystępny sposób prezentują dzieła słynnych malarzy i wspierają rodziców w rozmowie z dziećmi o sztuce.

Na serię “Malarze dzieciom” składają się trzy książki. “Czyj to domek?” z ilustracjami Vincenta van Gogha, “W sekretnym ogrodzie” przybliżające malarstwo Claude’a Moneta oraz “Baletnice” z dziełami Edgara Degasa. Każda strona to jeden obraz malarza oraz niewielka ilość tekstu. Opowieści są ciekawe, niedługie i traktują o ważnych aspektach życia młodego człowieka. “Czyj to domek”” opowiada o dziecięcej ciekawości świata. ” W sekretnym ogrodzie” obrazuje moc wyobraźni, natomiast “Baletnice” o potrzebie realizacji marzeń.

Największą wartością tych książek jest możliwość wprowadzenia dzieci w świat sztuki w komfortowym dla nich otoczeniu. Czytanie książek to aktywność, którą większość z nas stara się praktykować codziennie. Dzieci chętnie słuchają i oglądają nowe pozycje. Pokazywanie im ilustracji, takich jak dzieła słynnych malarzy, może pomagać im w kształtowaniu poczucia estetyki. Każdy obraz van Gogha, Moneta, czy Degasa, sam w sobie opowiada jakąś historię. Warto zachęcać dziecko do uruchomienia wyobraźni i tworzenia nowych historii, których tłem będą obrazy malarzy.

Wydawnictwu Tekturka oraz Agnieszce Starok należą się słowa uznania. Edukacja małych dzieci w zakresie sztuki to nie jest łatwe zadanie. Stworzenie książki dla dzieci z obrazami wybitnych malarzy to ryzykowny pomysł – czy mając wybór między typowymi, kolorowymi obrazkami dziecięcymi a wybitnymi dziełami z kanonu sztuk wizualnych, pokusimy się na zakup tego drugiego? Wybór dla mnie oczywisty, dlatego bardzo dopinguję wydawnictwom i autorom, w podejmowaniu takich prób i tworzeniu wartościowe lektur – nawet dla najnajów. Uważam, że takie książki są potrzebne, to piękne, że powstają.

 

 

Czyj to domek?

Chłopiec zapukał do drzwi. Cisza.
Zapukał jeszcze raz. Drzwi same się otworzyły.

Chłopiec wędruje dzień i noc, aż w końcu znajduje żółty, mały dom. Chatka jest pusta, choć na stole stoją słoneczniki, na krześle leży fajka, a przed domem pasą się krowy. Chłopiec ogląda wszystkie przedmioty znajdujące się w chatce, próbując odgadnąć kim jest ich właściciel lub właścicielka. W końcu znajduje farby, sztalugi, obrazy oraz widniejący na nich charakterystyczny podpis “Vincent”. Zagadka odkryta, chłopiec znalazł się w domku artysty Vincenta van Gogha!

Czyj to domek Czyj to domek tekturka Sprawdź cenę książki TUTAJ

Tytuł: Czyj to domek?
Autor: Agnieszka Starok
Ilustracje: Vincent van Gogh
Wydawca: Tekturka
Rok wydania: 2017
Wiek: 2+
Wykonanie: książka kartonowa
Format: 22 x 31cm
Liczba stron: 14

 

 

W sekretnym ogrodzie

O! Jest klamka!
Kosma nacisną ją delikatnie i drzwi się otworzyły.

Kosma uwielbia chodzić na spacery z mamą. Pewnego razu zauważa młyn i postanawia zobaczyć go z bliska. Zakrada się do środka, ale przerażony ucieka w popłochu,gdy ktoś mu zwraca uwagę. Biegnie aż nad rzekę i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej do mamy i siostry. Dociera na dworzec kolejowy, a potem przez tajemniczą furtkę wchodzi do ogrodu. Chłopcu wydaje się, że słyszy jakieś głosy. Kładzie się na trawie i zasypia. Budzi go niania, a Kosma zdaje sobie sprawę, że to był tylko sen. Piękny, choć dziwny sen.

w sekretnym ogrodziew sekretnym ogrodzie tekturka

Sprawdź cenę książki TUTAJ

Tytuł: W sekretnym ogrodzie
Autor: Agnieszka Starok
Ilustracje: Claude Monet
Wydawca: Tekturka
Rok wydania: 2017
Wiek: 2+
Wykonanie: książka kartonowa
Format: 22 x 31cm
Liczba stron: 14

 

 

Baletnice

Mama dziewczynek marzyła o sławie, ale sama nigdy nie była baletnicą.

Klara i Emilia to siostry, które rozpoczynają lekcje baletu. Szybko zdają sobie sprawę, jak ciężkie ćwiczenia trzeba na nich wykonywać. Pomimo wysiłku Klara jest zachwycona. Emilia stwierdza, że balet jej się nie podoba, ale z podziwem patrzy na tańczącą siostrę. Mama dziewczynek swego czasu chciała zostać baletnicą, mieć piękną suknie i występować przy akompaniamencie orkiestry. Bardzo pragnie, aby jej córki osiągnęły w tańcu to, czego jej się nie udało. Niestety nie zauważa, że Emilii lekcje nie sprawiają żadnej przyjemności. W końcu udaje im się szczerze porozmawiać i mama rozumie swój błąd. Wsłuchuje się w marzenia córki i zapisuje ją na lekcje śpiewu, o których tak bardzo dziewczynka marzyła.

BaletniceBaletnice tekturka

Sprawdź cenę książki TUTAJ

Tytuł: Baletnice
Autor: Agnieszka Starok
Ilustracje: Edgar Degas
Wydawca: Tekturka
Rok wydania: 2017
Wiek: 2+
Wykonanie: książka kartonowa
Format: 22 x 31cm
Liczba stron: 14

1 komentarz

Dodaj komentarz