fbpx
mus jabłkowy recenzja

Mus jabłkowy – Klaas Verplancke

„Mus jabłkowy” to książka dla dzieci o złości w relacji rodzic-dziecko.  Tata na pierwszych stronach książki jest zabawny, zaangażowany, tańczy, śpiewa i gra z synem w piłkę. Przygotowuje mus jabłkowy, który syn uwielbia jeść. Zawsze się cieszę, gdy ojciec jest w książkach obecny, wesoły, cierpliwy i kochający. Zdarzają się w życiu jednak momenty, gdy rodzic traci cierpliwość i mówi rzeczy, których potem żałuje. Tata „ciska błyskawice” – jak to ujmuje Klaas Verplancke.

Pokazanie niedoskonałego rodzica, mającego dni dobre i złe, daje szansę na rozmowę z dzieckiem o różnych sytuacjach jakie zdarzają się w tej relacji. Dlaczego rodzic podniósł głos, gdy  dziecko nie chciało się ubrać do wyjścia, albo gdy zbyt nerwowo odmówił dziecku czytania tej samej bajki po raz trzeci? Te inne życiowe przykłady warto omawiać z maluchem, by miał świadomość burzy jaka czasami w nas – dorosłych – siedzi.

Na szczęście „tata-piorun” w końcu przestaje „grzmieć”. Pomimo zlego nastroju, tata nigdy nie przestaje kochać swojego dziecka. Stara się naprawić swój błąd. Syn oczywiście przebacza, a palce taty znowu smakują musem jabłkowym.

To książka która może nie wszystkim przypaść do gustu. To nie jest kolejna sialankowa wizja rodzicielstwa. Popatrzcie również na te ilustracje: miejscami dziwne, w zamierzeniu trochę przerażające, idealnie korespondujące z literacką narracją. Wizualizowanie małym dzieciom rodzicielskiej złości jest dosyć kontrowersyjne. A zatem widzimy tatę, który w jednej chwili zamienia się w nieludzko wściekłą istotę. Pamiętajmy jednak, że czytając dziecku książkę, możemy i powinniśmy pomagać ją interpretować i tłumaczyć. U nas cała rodzina uwielbia tę pozycję i co jakiś czas z chęcią do niej wracamy. Dwuipółlatka czasami nas zaskakuje, mówiąc, że chce poczytać “muś japkowy” 😉

mus jabłkowy klaas verplancke

książka o złościmus jabłkowy książka dla dzieci książka nieperfekcyjni rodziceksiążka dla dzieci o tacie książka dla dzieci mus jabłkowy

Dodaj komentarz