fbpx
o nie dudusiu

O nie, Dudusiu!

“O nie, Dudusiu!” to skierowana do najmłodszych czytelników, przezabawna historia o psie i jego wielkiej walce z psimi pokusami.

“Obiecałem być grzeczny” – myśli Duduś.
“Ale UWIELBIAM tort”

Pies Duduś zostaje sam w domu. Obiecał swojemu opiekunowi – Filipowi, że będzie bardzo grzeczny, bo naprawdę bardzo chce być grzecznym psem! Spacerując po mieszkaniu nie może jednak oprzeć się pokusom. Zjada tort, gania się z kotem, rozkopuje ziemię w doniczce.

Po powrocie, Filip jest zaskoczony bałaganem. Duduś przeprasza, a opiekun oferuje mu spacer. Jak myślicie, czy na dworze pies da radę oprzeć się różnym psim dobrociom? Co sprawi, że Filip i wszyscy czytelnicy znowu krzykną “O nie, Dudusiu!”? 🙂

Kocham czytać córce tę małą kartonówkę. Właściwie można stwierdzić, że czytamy ją wspólnie. Hela uwielbia wybuchać radością, w odpowiednich momentach mówiąc “Co zrobi Duduś?” i “O nie, Dudusiu!”. Z czasem 2,5- letnie dziecko nauczyło się już prawie całego tekstu na pamięć 🙂

Bohaterami opowieści równie dobrze mogliby być rodzic i dziecko. Dorosły, który chciałby, aby jego dzieci zachowały się w określony sposób. Dziecko, które jeszcze do końca nie poznało świata i wielu emocji nie rozumie, kuszone jest różnymi pokusami i często sprawdza jaki skutek wywoła określone zachowanie. Warto zwrócić jednak uwagę, że Filip nie jest zły na Dudusia i nie karze psa.

W oryginale tytuł książki brzmi “Oh no, George!”. Zabieg ze zmianą imienia bohaterów nie jest polskim wyjątkiem, gdyż w innych krajach też dostosowywano słownictwo. Przykładowo w Hiszpanii pies nazywa się Lucas, w Niemczech – Paul, a w Szwecji – Bruno. Takie spolszczenie dodało historii uroku. Także całość tłumaczenia zasługuje na brawa, jest lekkie, zadziorne, urocze i zabawne. Wydawnictwo Dwie Siostry wydało w tym samym czasie jeszcze inną książkę Chrisa Haughtona – “Ćśśś! Mamy plan”, a nieco wcześniej na rynku ukazała się jego opowieść o zagubionej sówce – “Trochę się zgubiłam”.

Charakterystyczne dla książek Chrisa Haughtona jest wykorzystywanie intensywnych kolorów, które mieszają się, nakładają, tworząc nowe odcienie. W “O nie, Dudusiu!” dominuje kolor pomarańczowy, mocny odcień różu i fiolet. Ilustracje na pewno będą się podobały małym dzieciom – są kolorowe, wyraziste i proste.

Na koniec smaczek dla tych, którzy lubią organizować dzieciom dodatkowe aktywności, dopełniające książkowe historie. Na stronie autora znajdziecie masę wspaniałych aktywności do druku oraz inspiracji jak pracować z historiami Haughtona. Korzystajcie, gorąco namawiam.

o nie dudusiu wydawnictwo dwie siostry

Sprawdź cenę książki TUTAJ

Tytuł: O nie, Dudusiu!
Tekst i ilustracje: Chris Haughton
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Wiek: 1+
Format: 16 x 16 cm
Wykonanie: książka kartonowa
Liczba stron: 30

Dodaj komentarz