fbpx
książki dla dzieci o pepe

Pepe jeździ na rowerze, Pepe leci samolotem

Pepe to chłopiec, którego przygody pomogą dzieciom oswoić się z nowymi przeżyciami. Bo książki z serii o Pepe opowiadają o rzeczach, które robi się po raz pierwszy. Tytuły najnowszych wydań – “Pepe jeździ na rowerze” i “Pepe leci samolotem”, zdradzają z czym będzie musiał się zmierzyć sympatyczny bohater. 

Pepe jeździ na rowerze

Ojej, tyle rzeczy trzeba umieć, żeby jeździć na rowerze!
Pedałuj! Kieruj! Hamuj! Jak Pepe ma to wszystko zapamiętać?

Pepe wybiera się do sklepu, aby wybrać swój pierwszy rower z pedałami. Wśród za dziecinnych, za długich i za nudnych, znajduje ten idealny. Pierwsza przejażdżka na nowym pojeździe kończy się upadkiem. Jazda z pedałami okazuje się nie taka prosta. Pepe wraca do domu na nogach, z plastrem na kolanie i guzem u najlepszego przyjaciela – Króliczka. Czy zapał Pepe do nauki jazdy na rowerze skończy się już pierwszego dnia? Tego wam nie zdradzę 🙂

Nie spodziewałam się, że Pepe tak bardzo nam się spodoba. Do tego stopnia, że Hela postanowiła, że będziemy czytać tę książkę w przedszkolu, w ramach akcji czytelniczej. Mieliśmy już do czynienia z seriami książek, które podejmowały podobne tematy, więc byłam przekonana, że już nic nas nie zaskoczy. A tu niespodzianka. Historie są opowiedziane z dowcipem i pomysłem. Pepe jest zabawnym, charakternym bohaterem z bogatą mimiką twarzy. Do tego mama, zaangażowana, pomysłowa i trochę potargana, biegająca za Pepe w piżamie. Taty nie znamy – nie ma go w ani w historii o rowerze ani w historii o samolocie. Jest natomiast różowy króliczek, ulubiony pluszak chłopca.

Zabawnym wtrąceniem w historii o rowerze są plastry, które przewijają się przez całą opowieść. Pepe dostaje je w gratisie przy zakupie roweru. Plastry w książce, jak w wielu rodzinach, są lekiem na wszystko. Któregoś dnia bohater rozkleja plastry na całym ciele, ubraniu i kasku, aby zabezpieczyć się przez ewentualnymi upadkami, podczas nauki jazdy. Podczas mojej wizyty w przedszkolu Heli, po wspólnym czytaniu książki “Pepe jeździ na rowerze”, dzieci przyklejały plasterki swoim narysowanym na kartkach bohaterom. Na koniec przedszkolaki dostały ode mnie po jednym plastrze, który mogły schować do kieszeni lub plecaka, na wypadek upadku 😉

książka dla dzieci pepe jeździ na rowerze
pepe jeździ na rowerze książka dla dzieci
książka pepe jeździ na rowerze

Tytuł: Pepe jeździ na rowerze
Tekst i ilustracje: Anna-Karin Grahamn
Wydawnictwo: Kapitan Nauka
Rok wydania: 2019
Wiek: 3+ (wg mnie spokojnie 2+)
Format: 21,5 cm x 21,5 cm
Wykonanie: oprawa twarda
Liczba stron: 32


Pepe leci samolotem

Samolot jest największą rzeczą, jaką Pepe widział w życiu. Całe szczęście, że są schody, bez nich ciężko byłoby wdrapać się do drzwi.

Peppe jest na lotnisku i ma po raz pierwszy lecieć samolotem. Nim jednak zobaczy ogromną maszynę, musi uzbroić się w cierpliwość i przejść przez wszystkie lotniskowe procedury przed odlotem. Stoi w długiej kolejce, aby w końcu nadać bagaż. Następnie udaje się do punktu kontroli paszportowej, przechodzi kontrolę bezpieczeństwa i nareszcie może ujrzeć samolot, którym będzie lecieć.

Peppe zajmuje swoje miejsce, zachwyca się wszystkim dookoła i po chwili rusza, unosi się w powietrze, leci. Lot nieco nudzi chłopca, więc zamyka oczy i zasypia. Budzi się podczas rozpoczęcia procedury podchodzenia do lądowania. Będąc już na ziemi nieco martwi się o swój bagaż, ale z pomocą mamy odnajduje w hali odbioru bagażu. Pierwszy lot w życiu Peppe dobiegł końca.

Książka, która zaskoczyła mnie podejściem do szczegółów. Popularna książka o Zuzi z serii Mądra Mysz, jest w porównaniu do historii o Pepe bardzo ogólnym obrazem podróży samolotem. Opowieść o chłopcu jest również dość aktualna, znajdziecie w niej na przykład odniesienia do aktualnych przepisów odnośnie tego co można a czego nie można wnieść na pokład.

Bardzo do mnie trafia przemycanie elementów humorystycznych. Czasem w tekście, a czasem w warstwie wizualnej, która dopełnia opowieść. Na przykład mama śpiąca w samolocie (musicie to sami zobaczyć!), albo mina Pepe, kiedy jako dziecko z nieskrywaną satysfakcją korzysta z pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu.

Bardzo polubiliśmy się z tym kilkuletnim chłopcem. Z niecierpliwością i zapartym tchem będziemy czekać na następne historie o Pepe.

pepe leci samolotem
pepe leci samolotem książka dla dzieci
książka dla dzieci pepe leci samolotem

Tytuł: Pepe leci samolotem
Tekst i ilustracje: Anna-Karin Grahamn
Wydawnictwo: Kapitan Nauka
Rok wydania: 2019
Wiek: 3+ (wg mnie nawet 2+)
Format: 21,5 cm x 21,5 cm
Wykonanie: oprawa twarda
Liczba stron: 32

Dodaj komentarz