fbpx
stacja muzeum w warszawie

Stacja Muzeum w Warszawie – muzeum dla dzieci kochających pociągi

Chyba nie tylko nasza córka uwielbia lokomotywy i całą infrastrukturę kolejową 😉 Dlatego postanowiliśmy wybrać się z Heleną do miejsca, które mieliśmy w planach od dawna. Muzeum niemalże w środku Warszawy, a zatem to idealna propozycja na urozmaicenie dłuższego codziennego spaceru.

muzea dla dzieci w warszawie

Stacja Muzeum (dawniej Muzeum Kolejnictwa w Warszawie)

Stacja Muzeum jest instytucją kultury, która przejęła zbiory po zlikwidowanym w 2016 roku Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Obecnie mieści się ona w budynku dawnego dworca Warszawa Główna Osobowa przy ul Towarowej 3.

Muzeum składa się z dwóch części. Ekspozycji wewnątrz byłego dworca oraz ekspozycji plenerowej, zwanej skansenem lokomotyw. W pierwszej z nich największą atrakcją są liczne modele i makiety kolejowe. Dodatkowo w muzeum zebrano inne pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce takie jak np. mundury kolejowe, zegary, sztandary, bilety i mapy. Na zewnątrz możemy zobaczyć dziesiątki lokomotyw, głównie z I połowy XX wieku.

stacja muzeum dla dzieci

Modele pociągów i inne eksponaty

Zaczęliśmy od wewnętrznej ekspozycji. Modele pociągów zrobiły na nas duże wrażenie. Są sporych rozmiarów i stworzone z dbałością o detale. Co ważne, eksponaty ustawione są dość nisko –  tak, aby nawet takie maluchy jak Hela mogły im się dobrze przyjrzeć. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także makiety terenów, po których biegły tory kolejowe. Można uruchomić kolejkę, która jeździ po makiecie, niestety trzeba mieć ze sobą pięciozłotówki – a my byliśmy akurat bez grosza.

pociągi dla dzieci w warszawie

dziecko kocha pociągi

Skansen lokomotyw

Punktem kulminacyjnym naszego zwiedzania miał być jednak skansen lokomotyw. Po wyjściu z budynku dworca na peron, Hela nagle jakby się przestraszyła. Próbuję tłumaczyć to sobie tym, że lokomotywy są naprawdę ogromne. Udało się przejść cały peron i przyjrzeć każdej z bliska, choć entuzjazm z ekspozycji wewnętrznej gdzieś się ulotnił. Można wejść do środka kilku lokomotyw i zobaczyć gdzie kiedyś pracował palacz dosypując węgiel. Część pociągów jest ładnie odnowiona i pomalowana. Część chyba na renowację wciąż czeka. Brakowało nam możliwości obejrzenia każdej lokomotywy dookoła, z różnych perspektyw. Pojazdy stoją jedna za drugą dosyć gęsto. Chodzi się po peronie i właściwie widzi się tylko jeden bok pociągu.

stacja muzeum towarowapociągi muzeum

Podsumowanie

W Stacji Muzeum spędziliśmy 50 minut. Zakładam, że starsze dzieci mogą chcieć w muzeum przebywać dłużej, bo naprawdę jest sporo eksponatów do obejrzenia. Z dwulatkami można śmiało się wybierać. Dwu i pół letnia Hela była zadowolona, pomimo początkowego przytłoczenia i wycofania podczas oglądania ekspozycji zewnętrznej.

Warto wcześniej dowiedzieć się, do której czynny jest skansen lokomotyw. Podczas naszej wizyty był zamykany o 16.30 a wewnętrzna ekspozycja do 18.00. Muzeum prowadzi również działalność edukacyjną, więc warto zorientować się, czy akurat nie ma niedługo jakichś ciekawych warsztatów dla dzieci. Jak masz wolny poniedziałek, to wtedy warto się wybrać, bo wejście jest za darmo. W inne dni dorosły płaci 12 zł, co jest przystępną ceną.

muzeum z pociągami dla dzieci

Obecnie nie wiadomo jaka będzie przyszłość Stacji Muzeum. PKP S.A. planuje budowę nowego Dworca Głównego w miejscu, w którym mieści się muzeum. Jeszcze w 2018 pojawiały się informacje, że Muzeum będzie mieć nową siedzibę na warszawskich Odolanach. Niestety, z tego co można wyczytać w serwisach informacyjnych, nie ma żadnych wiążących postanowień w tym temacie. Nie chce mi się wierzyć, że historyczne lokomotywy mogłyby trafić na złom. Miejmy nadzieję, że eksponaty przetrwają i nadal będzie można je oglądać w Warszawie. Zwłaszcza, że miejsce ma potencjał, a dzieciaki kochają lokomotywy 😉