fbpx

Trochę się zgubiłam

“Trochę się zgubiłam” to kapitalna, dowcipna i bardzo dobrze opracowana graficznie opowieść o zagubionej sówce i wiewiórce, która pomagała jej się odnaleźć.

-Moja mama jest BARDZO DUŻA. O TAKA! – pokazała Sówka.

Mała Sówka wypada z gniazda, słychać “bum bum bęc!” (które za każdym razem niezwykle aktywizuje i raduje moją córkę!). Sówkę znajduje Wiewiórka, która bardzo chce pomóc w poszukiwaniach mamy. Niestety, Wiewiórka, choć intencje ma szczere, nie umie sobie z tym zadaniem poradzić. Jest lekką niezdarą, i nie może dopasować wyglądu małej Sówki do jej mamy – prowadzi Sówkę po kolei do Niedźwiedzia, do Zająca i Żaby. Dopiero Żaba reaguje na szloch zmartwionej Sówki i z sukcesem interweniuje.

W pierwszej chwili pomyślałam “moja córka jest już za duża na tę książeczkę!”. Jakże się myliłam. Krótka, zabawna historyjka, przy której można się ubawić po pachy, choć koncept jest dość prosty. Na widok odbijającej się od gałęzi drzewa, spadającej Sówki, Hela parsknęła śmiechem. I do samego końca opowieści uśmiech nie schodził jej z twarzy. Ja natomiast uwielbiam warstwę tekstową i powtarzające się, entuzjastyczne reakcje Wiewiórki:

A! Tak! Już wiem! Już wiem!

“Trochę się zgubiłam” to pierwsza książka Chrisa Haughtona. Na koncie ma ich więcej i z tego co można wyczytać na stronie Dwóch Sióstr, już niebawem ukażą się na polskim rynku jego dwa następne tytuły. Historia o małej Sówce została przetłumaczona na ponad 20 języków i była nagradzana w 7 krajach. Haughton oprócz projektowania książek, działa też w organizacjach non-profit i promuje ideę fair trade. Każda z postaci z jego książek, w tym mała zagubiona sówka, doczekała się maskotki, którą można kupić. Przytulanki zaprojektował sam autor, a wykonywane są w Nepalu i cały zysk z ich sprzedaży jest przeznaczany na wsparcie projektów fair trade’owych.

Na oddzielny akapit zdecydowanie zasługuje styl ilustratorski autora – komiczny, przerysowany, kreskówkowy i bardzo autorski. Charakterystyczne dla książek Chrisa Haughtona jest wykorzystywanie intensywnych kolorów, które mieszają się, nakładają, tworząc nowe odcienie. Ilustracje na pewno będą się podobały małym dzieciom – są kolorowe, wyraziste i proste. Wielkie oczy i przerysowane pozy zwierzątek nieco przypominają pantomimę (sam autor opowiada o “a drawn-out pantomime effect”).

Na koniec smaczek dla tych, którzy lubią organizować dzieciom dodatkowe aktywności, dopełniające książkowe historie. Na stronie autora znajdziecie masę wspaniałych aktywności do druku oraz inspiracji jak pracować z historiami Haughtona. Korzystajcie, gorąco namawiam 🙂

mała zagubiona sówkatrochę się zgubiłam dwie siostrymała sówka szuka mamyksiążka dla dzieci o sówce

Sprawdź cenę książki TUTAJ

Tytuł: Trochę się zgubiłam
Tekst i ilustracje: Chris Haughton
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Wiek: 1+
Format: 16 x 16 cm
Wykonanie: książka kartonowa
Liczba stron: 28

 

 

Dodaj komentarz