Festiwal Kino w Trampkach to przestrzeń sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży. Dlatego tym razem postanowiłam oddać głos młodej, mądrej osobie. Matylda Dworakowska obejrzała wiele filmów i wybrała dokument, który wydaje mi się wyjątkowo ważny. Opowiada o młodych ludziach, wychodzących masowo na ulicę, by móc stanowić o sobie i mieć wpływ na kształt świata. Dlatego ja teraz milknę i namawiam was do przeczytania recenzji Matyldy:
Kino w Trampkach to festiwal niezwykle czuły na kina studyjne, artystyczne i wielokulturowe. Filmy prezentowane prowadzą nieustanny dialog z młodą publicznością, nawiązując do tematów aktualnych i bliskich. Filmy zabawne, poruszające, mądre, takie co dają głos i kradną serca, inspirujące. Filmy, od których boli brzuch, rosną dzieci i maleją dorośli, takie, przy których nie możesz oddychać.
Twoja kolej na (r)ewolucję
Film oglądany przeze mnie rok temu, dzisiaj uderza mnie ze zdwojoną siłą. Wszystko przez to, że będąc młodymi ludźmi uczymy się krzyczeć, i przyszedł czas, w którym i ja zaczęłam.
Twoja kolej na (r)ewolucję to film dokumentalny brazylijskiej reżyserki Elizy Capa. Opisuje walkę nastolatków o swoje prawa i o równość w Brazylii. Tysiące głośnych, złych i protestujących nastolatków wyszło na ulicę, żeby zamanifestować, pokazać swoją bezradność i zabrać głos w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Walka o prawo do edukacji nigdy nie powinna mieć miejsca. I wydaje nam się czasem, że w XXI wieku, żyjąc w naszych ciepłych domach i narzekając na szkołę, takie sytuacje nie powinny mieć już miejsca. Niestety jest to codzienność brazylijskiej młodzieży.
Oglądając ten film, może uderzać nas forma tego buntu. To nie jest już pokojowy protest. To blokowanie ulic, palenie, bijatyki, okupacje szkół, niszczenie mienia. To jest ogromna złość. Niektórych może odrażać ta agresja i wulgarność. Bardzo łatwo jest machnąć ręką: Jaka straszna jest teraz ta młodzież prawda? Tyle, że oni odpowiadają na autentyczną bierność oświaty i rządu, na agresję policji. Nie mają wielu narzędzi żeby zmieniać świat. Nie mogą głosować, nie mogą sami o sobie stanowić, nie mogą tworzyć ustaw. Dzieci i ryby głosu nie mają. Dlatego młodzi wychodzą na ulice. Żeby pokazać, że mają coś do powiedzenia.
Kiedy ogląda się film dokumentalny jest taki moment, w którym człowieka dopada świadomość, że ogląda prawdziwą historię. To potrafi kompletnie zamrozić. To samo uczucie dopada nas po filmie Elizy Capa. Masz dość świata i jego mechanizmów. Po filmie czujesz złość i bezradność. Jest ci tak prawdziwie przykro. Ponieważ na te 93 minuty wychodzisz ze swojego świata. Wchodzisz na salę. Jest ciemno i cicho. Brak bodźców. Musisz się skupić, musisz zastanowić się nad tym co oglądasz. Uważam to za totalnie niesamowity zabieg kina. Po tych wszystkich myślach, może się pojawić i ostatnia, że może (ale to wszystko zależy od ciebie)… teraz twój czas na (r)ewolucję.
Sam festiwal uważam za niezwykle wartościowy i chciałabym zaprosić na niego wszystkie dzieci, młodzież, a zwłaszcza dorosłych. Uważam że warto po tych seansach z kimś porozmawiać. Bo to jest chyba najfajniejsze w filmach prawda? Że otwierają nam pole do rozmowy.
Matylda Dworakowska
Twoja kolej na (r)ewolucję
Dokument, Brazylia, 2019
Reżyseria: Eliza Capai
Wiek: 14+
Kino w Trampkach