fbpx
Układ słoneczny dla dzieci

Układ Słoneczny dla dzieci

Hela wykazuje coraz większe zainteresowanie kosmosem, więc wymarzył mi się Układ Słoneczny dla dzieci. Poza tym, od dawna zastanawiałam się co zrobić z zakrętkami od napojów ? Zobacz nasze planety, zainspiruj się i do dzieła!

Ci, którzy śledzą nas na Instagramie, powinni wiedzieć, że latamy w kosmos już jakiś czas. Bawimy się, że jesteśmy Łajką, odpalamy kartonową rakietę i zakładamy hełmy z tektury. Musiał zatem przyjść czas na wprowadzenie tematyki kosmosu w sposób bardziej edukacyjny.
Układ słoneczny dla dzieci DIY

Układ Słoneczny dla dzieci, czyli ćwiczenie odkręcania i zakręcania nakrętek

Powstał pomysł na zabawę z nakrętkami i dopasowanie planet według wzoru. Wiedziałam, że nie mam siły i czasu, by zrobić porządną pomoc edukacyjną (dokładne odwzorowanie rozmiarów planet i odlegości, dodanie asteroidów itp), dlatego skupiłam się na tym, by Hela potrenowała dopasowanie nakrętek, używając mniejszej kartki z układem planet i oswoiła się z nazwami. Oczywiście w pierwszej kolejności zajęło ją samo odkręcanie/zakręcanie. Potem przyglądała się wzorom i wyszukiwała Ziemię. Potem rozmawiałyśmy o nazwach. Coś czuję, że niebawem do naszego dzieła dołączy zabawa koralikami i kulkami różnych rozmiarów, które będziemy dopasowywać do nakrętkowych planet.

Układ Słoneczny DIY

Co potrzeba do stworzenia własnego Układu Słonecznego dla dzieci?

  • 8 nakrętek, wyciętych z kartonu po napoju / mleku / czymkolwiek,
  • duży karton, myślę że minimum to format A3,
  • farby (czarna, fioletowa, niebieska, różowa, żółta),
  • pędzle, wałek i szczoteczki do zrobienia tła,
  • biała kartka do rozrysowania układu w mniejszej wersji,
  • planety wycięte z kartonu/tektury, które potem przykleicie do nakrętek (nie zapominajcie o Słońcu),
  • pistolet do kleju na gorąco,
  • cienkopis, flamaster lub ołówek – czym wam wygodniej pisać.
Tworzenie Słońca i planet DIY

Ach, uwielbiam pomoce i zabawy z kartonu ??? Są krótkotrwałe, ale dzięki temu nietrudno się z nimi pożegnać i zrobić miejsce dla następnych. Pamiętajcie, że taki projekt potrafi nie przetrwać zbyt długo w starciu z małym dzieckiem. Tym, którzy mają słabe nerwy, polecam kupić Układ Słoneczny dla dzieci ze sklejki, w jednym ze sklepów z pomocami lub drewnianymi układankami. Nam nie przeszkadza, że czasem trzeba coś podkleić na nowo, lub wymienić. W tworzenie tego dzieła zaangażowała się córka (to piękne tło to w dużej mierze jej zasługa!) i mąż (który jest zdecydowanie bardziej uzdolnionym rysownikiem niż ja ?), więc można uznać autorstwo zbiorowe ?. Wspólna praca nad projektem cieszy, ale też uczy szacunku wobec stworzonego dzieła. Polecam tworzyć wspólnie z dzieckiem.

Układ Słoneczny dla dzieci

Jeżeli tematyka kosmosu jest u Was też na topie, zajrzyj również do wpisu Książki o kosmosie dla dzieci.

3 komentarze

Dodaj komentarz