fbpx
urodziny misia

Urodziny Misia

Och, co to jest za słodziutka lektura! Najmłodsi czytelnicy zostali zaproszeni na urodzinowe retro-przyjęcie do najprawdziwszego pluszowego Niedźwiadka.

To jest miś. Miś ma urodziny dziś. I zaprasza cię na przyjęcie

Wydawnictwo Kinderkulka wydało niedawno przepiękną kartonowkę z tekstem Doroty Migdy oraz ilustracjami ekspertki od misiów, czyli Gabrieli Cichowskiej. Książka dla najnajów, ale moja trzyipółletnia Hela bawi się przy niej wyśmienicie. Cała historia opiera się na rytuale urodzinowym, który wszystkim małym dzieciom kojarzy się z radosnym, pozytywnym czasem.

W książce zatem przeżywamy po kolei poszczególne elementy przyjęcia urodzinowego. Mamy między innymi śpiewanie “Sto lat”, karmienie Misia tortem, wycieranie go serwetką lub wspólnie dmuchanie balonów (uczymy się przy tym kolorów!).

Wartością książek takich jak “Urodziny Misia” jest wspólne przeżywanie i oswajanie danego tematu. Maluch nie musi biernie słuchać opowieści, ale aktywnie w niej uczestniczy i odbiera historię wszystkimi zmysłami. Kartonówka działa trochę jak zabawka interaktywna zabawka, ale nie powoduje przebodźcowania.

Chciałabym też skupić się na warstwie wizualnej książeczki. Jeśli czytacie mojego bloga, to wiecie, że ilustracje są dla mnie bardzo ważną częścią publikacji. Gabriela Cichowska, to wielokrotnie nagradzana artystka, która od dawna specjalizuje się w tworzeniu niedźwiadkowych prac. Jej misiową twórczość możecie podziwiać w przepięknej opowieści Wechterowicza dla starszych dzieci “Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i Króliku, który spadł z nieba”. Gdy przyjrzycie się pracom Cichowskiej, możecie dostrzec różnorodność technik, czasami nakładanych na siebie, oraz inspirację retro zabawkami. Ilustracje w książce zostały wykonane techniką akrylu na płótnie.

Widać w najdrobniejszych szczegółach, że artystka traktuje babcine niedźwiedzie bardzo poważnie. Jej sztukę docenił między innymi wielki autorytet – Józef Wilkoń, który określił Cichowską jako jedną z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia*. Przepiękne prace z misiami w roli głównej, możecie zakupić za niemałe pieniądze TU. Ale jeśli nie możecie sobie pozwolić na zakup jednego z obrazów, powinna wystarczyć wam książka “Urodziny Misia” 🙂 Wpuśćcie do swojego domu odrobinę sztuki najwyższych lotów!

Tytuł: “Urodziny misia”
Tekst: Dorota Migda
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Wydawnictwo: Kinderkulka
Rok wydania: 2020
Wiek: 0+

* https://rynekisztuka.pl/2019/06/13/niedzwiedzie-i-niedzwiadki-fotorelacja-z-wernisazu/

Dodaj komentarz