fbpx
Warszawskie Targi Książki 2019

Warszawskie Targi Książki i Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Przed nami miesiąc należący do młodych czytelników! W drugiej połowie maja w Warszawie, praktycznie w tym samym czasie i w tym samym miejscu, odbędą się dwa ważne wydarzenia: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej oraz Warszawskie Targi Książki. Dwa odrębne byty, a jednak pod jednym dachem. Wygląda na to, że w ramach Warszawskich Targów Książki (WTK), odbywa się większość wydarzeń Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej (MFLD), co możecie zaobserwować, czytając program Targów. Zachęcam was do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi obu imprez na stronach organizatorów.

23-26 maja 2019 – 4 DNI CZYTELNICZEJ UCZTY

Jako, że program Warszawskich Targów Książki jest baaardzo bogaty (nawet jeśli okroimy go do programu dla dzieci i młodzieży, lub samego programu MFLD), to postanowiłam wybrać najciekawsze według mnie punkty. Żałuję, że moja dwuipółletnia Helka nie jest starsza, by móc wziąć udział w niektórych wydarzeniach 😉 Wszystkie poniższe informacje, pochodzą ze strony Warszawskich Targów Książki oraz Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. Nie wpisywałam kategorii wiekowych, bo w większości przypadków, wiek jest dość szeroko określony. Jeśli zainteresuje was któreś z poniższych wydarzeń, polecam zajrzeć do programu WTK po szczegóły.

KULTURA RUMUNII

Przede wszystkim warto podkreślić, że tegoroczne targi objęte są patronatem Rumunii. Mamy rzadką okazję zapoznać swoje dzieci z kulturą rumuńską. Młodzi czytelnicy będą mogli spotkać się z literaturą rumuńską, organizowane będą również pokazy rumuńskich filmów animowanych. Będzie można obejrzeć wystawę ilustracji z książek dla dzieci, przygotowaną przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie.

OSTRY DYŻUR LITERACKI

To dopiero gratka! O dziwo, poniższego wydarzenia próżno szukać w programie Targów. Uwielbiam taką kreatywną i trochę performatywną formułę spotkania. Poczytać więcej o inicjatywie możecie TU 😉 Poniżej opis znaleziony na stronie Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej:

“W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.”
Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, poziom -1, stoisko Czas Dzieci 362/G
Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Fundacja Czas Dzieci

WARSZTATY / DZIAŁANIA

  • „Piraci Oceanu Lodowego” – warsztaty / 23.05 godz. 11:00-12:00

Kojarzycie te magiczne ilustracje? Dla samej okładki tej książki poszłabym na warsztaty. “Na spotkaniu wysłuchamy fragmentów książki Moni Nilsson i wykonamy ilustracje techniką nawiązującą do treści książki.”
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom2)
Organizator: Warszawskie Targi Książki, ZAKAMARKI

  • Narysuj mapę wyspy Moya – warsztaty kartograficzne / 23.05 godz. 13:00-13:55

Organizator pisze: „Każdy z nas nosi ze sobą mapę swojego życia. Mamy ją na skórze, w sposobie poruszania się, a nawet w tym, jak rośniemy i dojrzewamy” – tak często mawiał Ta – <Widzisz, że moje żyły przy nadgarstku zamiast niebieskich są czarne? Twoja matka zawsze mówiła, że to atrament. Jestem kartografem do szpiku kości>. Kiran Millwood Hargrave, Dziewczynka z atramentu i gwiazd, przeł. Maria Jaszczurowska”
Prowadzenie: Anna Markowska z Instytutu Geodezji i Kartografii
Miejsce: Sala Paryż B
Organizator: WTK, MFLD i Wyd. Literackie

  • Wybierz dobroć! Dlaczego warto być życzliwym, tolerancyjnym i otwartym – warsztaty i spotkanie z R.J. Palacio, autorką bestsellerowej książki „Cudowny chłopak” / 24.05, godz. 12:00-13:00

Cudowny chłopiec, łypie na nas jednym okiem ze znanej na całym świecie okładki książki. Organizator pisze: „Cudowny chłopak to wzruszająca i zabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu, która zachwyciła miliony czytelników za całym świecie (…) Przesłanie powieści stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej WYBIERZ DOBROĆ, obejmującej warsztaty i spotkania edukacyjne. W trwającej już sześć lat akcji może wziąć udział każdy, kto traktuje bycie dobrym jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności! http://cudownychlopak.pl/”
Spotkanie prowadzą: R.J. Palacio oraz prezes portalu Czas Dzieci Agnieszka Karp-Szymańska.
Miejsce: Sala Barcelona
Organizator: WTK, MFLD, Wyd. Albatros

  • Pośród rumuńskich baśni – warsztaty dla dzieci / 24.05, godz. 12:00-14:00

Na stronie nie znajdziemy zbyt wielu informacji, mimo to czuję, że to rzadka okazja posłuchać baśni rumuńskich: “Bajarz Szymon Góralczyk zaprasza na spotkanie z baśniami rumuńskimi.”
Organizator: Rumunia – Gość Honorowy

  • Jak oswoić kosmitę, czarną plamę lub krzesło? / 24.05, godz. 12:30-13:30 i 14:50-15:50

Warsztaty z komiksu zawsze są świetne, a mam wrażenie, że to mało popularna sztuka wśród dzieci i młodzieży: Organizator pisze: “Na zajęciach z Bereniką Kołomycką stworzymy nasze komiksowe poradniki, by każdy mógł zyskać nowego przyjaciela.”
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE

  • Warsztaty literackie dla młodzieży z Maciejem Jakubowiakiem (Dwutygodnik) / 24.05, godz. 16:00-17:30

Jeśli Dwutygodnik macza w tym palce, to uwierzcie – warto! Wysyłajcie tłumnie młodzież na warsztaty 😉
Miejsce: stoisko 80/D11
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

  • „Z półki na półkę” czyli wielka wymiana książek / 25.05, godz. 12:00-13:00

Przynosicie swoje egzemplarze, których chcecie się pozbyć, a w zamian możecie je wymienić na coś z nowości wydawniczych lub innych przyniesionych książek.
Miejsce: Sala Amsterdam
Organizator: serwis Lubimyczytać.pl

  • Spotkanie z Piotrem Dumałą oraz Jadwigą Hockubą / 25.05, godz. 14:00 – 15:00

Ciekawa, rzadko spotykana technika ilustracyjna na warsztacie z twórcami. Organizator pisze: “Spotkanie z wierszem i ilustracją wokół książki Cztery kąty i kot piąty oraz prezentacja „skrobanej” techniki ilustracyjnej wymyślonej przez Piotra Dumałę na potrzeby animacji filmowej. Na koniec planujemy wspólne pisanie wierszy! Nie może Was zabraknąć!”
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
Organizatorzy: MFLD i Wyd. Widnokrąg

  • Warsztaty z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi wokół książki „Parki narodowe” / 25.05, godz. 12:00-12:50

Kto zna serię map Mizielińskich? Robią furorę na całym świecie. Myślę, że warsztaty z tymi twórcami mogą być bardzo interesujące. Organizator pisze: “Aleksandra i Daniel Mizielińscy są mistrzami przekazywania wiedzy w przystępny i atrakcyjny sposób. Tym razem ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów zawarli w dowcipnym i wciągającym komiksie, który płynnie przenika się z efektownymi planszami edukacyjnymi. Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl”
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
Organizator: WTK, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wyd. Dwie Siostry

  • Przygoda z bohaterem książki „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka / 25.05, godz. 11:00-11:50

Uwielbiam książki ilustrowane przez Chmielewską. Organizator pisze: “Zapraszamy dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem, bohaterem książki Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka i przeżycia niezapomnianej przygody. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej zanurzymy się w świat powieści. „Wejdziemy w buty” małego króla, który musi objąć tron i na nowo urządzić wyniszczony wojną kraj, przeżywając przy tym różne perypetie. (…) Ułożymy przeskalowane puzzle, dzięki magicznym kostkom story-cubes snuć będziemy opowieści, każdy wykona także własną książkę-rozkładankę, czyli ‘pop-up books’. (…)”
Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl
Miejsce: Sala Warszawa
Organizator: WTK, MFLD, i Muzeum POLIN

  • Warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorką książki „Kominiarz i Piekarz”/26.05, godz. 11:00-11:50

Jedno z niewielu wydarzeń dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Ja i Hela jesteśmy już zapisane 🙂 Organizator pisze: “Kominiarz i Piekarz zabiorą was w fascynującą podróż. Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. To dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedzą wam o tym zabawne, czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze. ZAPISY: Na spotkanie prowadzimy zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl”
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
Organizator: WTK, MFLD i Wyd. Dwie Siostry

  • Warsztaty z Ulą Palusińską dla maluszków /26.05, godz. 12:00-12:50

Organizator pisze: “Artystka ostatnio uczyła nas leżeć brzuchem do góry i w tej niecodziennej perspektywie obserwować świat. Co tym razem? Niebawem będzie wiadomo ale my już wiemy, że wszystkie warsztaty z Panią Ulą to niesamowite przygody a jej uśmiech rozpogadza każdy dzień. ZAPISY: Na spotkanie prowadzone są zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl”
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
Organizator: WTK, MFLD i Wyd. Dwie Siostry

  • Storytelling – warsztaty rodzinne / 26.05. godz:13:00-14:00

Jak tworzyć i ciekawie opowiadać historie? Organizator pisze: “Storytelling – warsztaty rodzinne ze storytellingu prowadzone przez Michała Malinowskiego (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści)”
Miejsce: stoisko 80/D11
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

SPOTKANIA

  • Zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf / 23.05 godz. 12:00-14:00, 24.05 godz. 11:00-13:00 i 25.05 godz. 10:30-12:00

Nie miałam książki w rękach, ale zakochałam się w delikatnych, ręcznie malowanych ilustracjach “Baśni o zaczytanym Niedźwiedziu (…). Organizator pisze:
“Zapraszamy na spotkanie z Gabrielą Cichowską, malarką, graficzką i ilustratorką książek dla dzieci. Stałym motywem twórczości artystki jest Niedźwiedź, który pojawia się również w jej najnowszej książce Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba. Stwórz razem z Gabrielą swojego własnego Niedźwiadka i zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!”
Miejsce: stoisko 69/C
Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA

  • Spotkanie z Bohdanem Butenko / 24.05 godz. 14:00-15:00

Mam nadzieję, że Pana Butenki nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale na wszelki wypadek, wstawiam poniżej jedną z jego książek i posłużę się wiadomościami ze strony WTK: “ilustrator i grafik, autor komiksów i książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.”
Miejsce: stoisko 203/D20
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA

  • Spoktanie z Józefem Wilkoniem / 25.05, godz. 13:00-14:00

Absolutny MISTRZ polskiej ilustracji, znany na całym świecie. Powyżej na zdjęciu, prezentuję wam jedną z jego książek. Pan Józef Wilkoń podpisuje książkę „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”, ale mam nadzieję, że jeśli przyjdę z “Wilczkami” to je również podpisze 🙂
Miejsce: stoisko 55/D8
Organizator: Wydawnictwo MARGINESY

  • Spotkanie z Dorota Suwalską / 25.05, godz. 15:00-16:00

Które starsze dzieciaki znają historię Mikroba z książki „Tabletki na dorosłość”? Wysyłajcie je na spotkanie z autorką!
Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19

  • Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem / 25.05, godz. 12:00-13:00, 14:00-15:00 i 26.05, godz. 10:00-11:00

Autor książek o Żubrze Pompiku oraz Pikotku – genialny znawca polskiej puszczy, biolog, podpisze książki, narysuje i odpowie na pytania 🙂 Ja na przykład chciałabym podpytać, czym dokładnie jest stworzonko zwane Pikotkiem. UWAGA! Autor jest rozchwytywany – będzie stacjonował na 3 różnych stanowiskach.
Miejsca: 25.05 – stoisko 4/D1 oraz stoisko 15/H | 26.05 – stoisko 97/C
Organizator: WIDNOKRĄG

  • Jarosław Mikołajewski i Elżbieta Wasiuczyńska podpisują książkę „Zoo” / 25.05, godz. 14:00-15:00

Mam wrażenie, że wciąż za mało osób zna wierszyki Jarosława Mikołajewskiego. A szkoda. Zajrzyjcie do nich i do pana Mikołajewskiego na targach.
Miejsce: stoisko 50/D9, 2/Z
Organizator: AGORA S.A.

  • Spotkanie z Emilią Dziubak / 26.05, godz. 11.00–12.00

Idealna okazja, by poznać autorkę jednych ze wspanialszych ilustracji książek dziecięcych (o czym możecie się przekonać na zdjęciu poniżej). Styl Emilii Dziubak jest niepodrabiany.
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
Organizator: Wyd. NASZA KSIĘGARNIA

  • Spotkanie z Justyną Bednarek  oraz Danielem De La Tourem / 26.05, godz. 11:00-12:00 i 12:00-13:00

Autorzy, którzy powalili mnie książką “Babcocha”, będą opowiadać o swoim dziele.
Miejsce: stoisko 80/D11
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

  • Spotkanie z Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem / 26.05, godz. 12:13:00

Małżeństwo, które stworzyło przepięknie ilustrowane atlasy: “Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” oraz “Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków”. Jeśli ktoś zbiera autografy, to jest ku temu idealna okazja.
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA

  • Spotkanie z Asią Gwis / 26.05, godz. 13:00-14:00

Asia Gwis, której prace możecie obejrzeć TU. Autorka ilustracji takich tytułów jak „W świecie małp”, „Niesamowity wszechświat” lub “Jajo jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel mogel dla dociekliwych”
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA

KONKURSY

  • Uwaga! Oprawca. Zaprojektuj własną oprawę książki. / 25.05, godz. 14:00-16:00

Polska Akademia Nauk i pracownicy Biblioteki Kórnickiej zapraszają do udziału w konkursie dzieci od 5 do 10 lat. Czy oprawca jest zły jak nazwa wskazuje? Do czego służy fileta? Skąd wzięło się powiedzenie „czytać książkę od deski do deski”? Dzieci będą miały do dyspozycji szablony opraw, na których wykonają własny projekt oprawy, inspirowany dawnymi wzorami i własną fantazją. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Miejsce: stoisko 31/BK
Organizator: Polska Akademia Nauk

 

Dodaj komentarz