fbpx
Wydarzenia kulturalne dla dzieci w Warszawie (10)

Wydarzenia kulturalne dla dzieci w Warszawie (17-18 sierpnia 2019)

Oto lista wybranych wydarzeń kulturalnych dla dzieci i rodziców, które odbędą się w najbliższy weekend. Jeżeli zdecydujecie się zostać w Warszawie, to mam dla Was mnóstwo pomysłów na ciekawe spędzenie czasu. Wśród nich bezpłatne koncerty, spektakle plenerowe i twórcze warsztaty.

sobota, 17 sierpnia

Przebieranki – Gramy całe wakacje! | spektakle plenerowe przed Och-Teatrem

Rodziców z dziećmi w wieku 1–3 lat zapraszamy serdecznie na nieprezentowany dotąd w Warszawie spektakl Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie – PRZEBIERANKI. To przedstawienie najnajowe, inicjacyjne, zapraszające małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.

Na wszystkie spektakle plenerowe, jak zawsze, wstęp wolny!

❤️ PRZEBIERANKI
Och-Grójecka 65 | 17-18.08, godz. 11:00 i 17:00

LINK do wydarzenia


Arkady Dzieciom. Spektakl dla dzieci “Baśń o Dwóch Braciach”

Łątka to staropolskie określenie lalki teatralnej. Twórcy teatru o takiej nazwie, Małgorzata Nyczaj-Zajt i Artur Zajt, od lat zajmują się mówieniem oraz pokazywaniem najmłodszym widzom: czym jest teatr. Zależy im, aby w przyszłości, dzieci i młodzież, jako dojrzali kulturowo dorośli, rozumieli metaforę teatru. W tym celu prowadzą warsztaty Dotknąć teatr, polegające na totalnej propedeutyce wiedzy o teatrze. Każdy ma tu konkretną rolę do odegrania, musi zaangażować myślenie i czucie. Wiodące funkcje reżyserów spoczywają w rękach animatorów wydarzenia. Młodzi uczestnicy warsztatów grają pracowników infrastruktury teatru oraz artystów tam występujących.

Spektakl dla dzieci “Baśń o dwóch braciach” opowiada o ludzkich i zwierzęcych losach w świecie więcej niż prawdziwym… To saga rodzinna, w której syn miotlarza zostaje królem. Spotykamy tu smoki, czarownice i zdrajców. Ich dni są policzone. Tok zdarzeń scenicznych wiernie odtwarza literacki tok zdarzeń z Baśni o dwóch braciach braci Grimm. Baśń jest prezentowana przez wędrownych trubadurów, podróżujących wozem po świecie. W spektaklu główną rolę odgrywają kukły, a podstawowe tworzywo scenografii to skóra. Przedstawienie ma bardzo szybkie tempo. Nie znajdziemy w nim jednak scen brutalnych, kojarzonych często z baśniową twórczością braci Grimm.

Kostiumy, elementy scenografii: Izabela Mękarska,
Janusz Mękarski, Małgorzata Nyczaj-Zajt.

*Wstęp wolny.

LINK do wydarzenia


Zwierzy(e)niec – plenerowe koncerty dla dzieci na Woli

Czy wiesz o czym śni kotek u Witolda Lutosławskiego? A na co świeci słoneczko Fryderyka Chopina i czego boi się derkacz według Marii Konopnickiej?

Te i inne sekrety świata przyrody wyjawią nam pieśni i piosenki dla dzieci polskich kompozytorów muzyki klasycznej. Bohaterowie piosenek będą kukać i popiskiwać, a artyści będą grać na wiolonczeli, dzwonkach i fletach oraz śpiewać wraz z dziećmi.

Zapraszamy wszystkich – małych i dużych – miłośników repertuaru wartościowego zarówno muzycznie, jak i tekstowo.

Występują:
głos – Żaneta Sławińska
wiolonczela – Marcin Zdunik

17.08.2019, godz. 12.00, Park im. E. Szymańskiego, w sąsiedztwie placów zabaw (od Alei Prymasa Tysiąclecia).
Koncerty w plenerze. Wstęp bezpłatny.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

LINK do wydarzenia


Potańcówki dla dzieci #4 | muzyka na żywo w ogrodzie

Zapraszamy na bezpłatne potańcówki dla dzieci z muzyką na żywo! ??

W miłej, niezobowiązującej atmosferze i pięknych okolicznościach przyrody dzieci, pod okiem muzyków i doświadczonych instruktorów z Akademia Tańca Tradycyjnego:
? poznają podstawowe kroki tańców tradycyjnych,
? zaśpiewają niejedną piosenkę,
? zapoznają się z rozmaitymi instrumentami regionalnymi,
? będą mogli zadać pytanie artystom.

Tym razem w świat muzyki przeniosą dzieci: Kapela Dobrzeliniacy i Kapela Diabubu

17 sierpnia | tańce śląskie – wydarzenie specjalne z okazji Weekendu śląskiego | Kapela Fedaków i Kapela Dejcie Pozór

Potańcówki organizowane są przez Biuro Programu Niepodległa w Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w samym parku Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

LINK do wydarzenia


Czereśnie – koncert dla dzieci

Koncert zespołu Czereśnie dla dzieci (i nie tylko!) // Fala – Pawilon nad Wisłą // Płyta Desantu // Wstęp bezpłatny

Czereśnie tworzą muzycy folk-punkowej grupy Hańba (która zagra u nas dzień wcześniej: Hańba! // 16.08 // Fala – Pawilon nad Wisłą )

Tworzą muzykę skierowaną przede wszystkim do najmłodszych odbiorców, ale ponieważ dźwięki nie znają granic, polecają się również wytrawnym słuchaczom. Śpiewają o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, owocach i warzywach, poruszają też niezmiennie istotne problemy ekologiczne. Wśród utworów nie brakuje piosenek na różne okazje, np. dla Mamy, Taty, dla Babci i Dziadka, czy Pana Strażaka. Występują w czteroosobowym składzie, grając na różnych instrumentach (mandola, banjo, ukulele, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, tuba itd.). W 2017 r. światło dzienne ujrzał ich debiutancki album „Ale wrzawa!”. W listopadzie 2018 r. ukazała się druga płyta pt. „Pestki”

//
Fala – Pawilon nad Wisłą
Płyta Desantu, Bulwary Wiślane
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

LINK do wydarzenia


Smykowizje – U-jazdowski

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
11:00 – grupa starsza: 3-5 lat

Wstęp: bilet rodzinny 30 zł (w cenie biletu wstęp na wystawy)

Jak stworzyć obraz bez pędzla? Czy można dotknąć muzyki? Jaką piosenkę śpiewa rzeka? Co to są mokradła? W lipcu i sierpniu 2019 roku zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu Smykowizje – dźwiękowe, ruchowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach wystaw: „Bezludzka Ziemia” i “Centrum Natury Współczesnej” Forensi Architecture w ramach projektu „Plastyczność planety”, „Dotknij sztuki” oraz Ogrodu Miejskiego Jazdów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

17/08 – “Krótki kurs grania na wystawie”
Są na świecie wystawy, na których najlepiej trzymać dzieci w pancernym nosidełku. My zapraszamy na “Dotknij sztuki”, gdzie małe rączki mogą klepać, macać, przesuwać, przytulać. Tak się składa, że klepanie, szarpanie, przesuwanie przy okazji robi świetny hałas. Pozwolimy sobie na niego, ale spróbujmy też wydobyć z niego muzykę.
Prowadzenie: Anna Szawiel
Wystąpią:
Marta Bogusławska – głos
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe
bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2J4nYrD

LINK do wydarzenia


Sobotnie poranki filmowe z Kinem Dzieci

Wakacyjny pokaz filmowy o godz. 10:00 Świetlica Nowego Teatru.

Przyjaciel na balkonie (7+), reżyseria: Hüseyin Tabak, Austria 2012, 90 min
Filmowa opowieść o chłopcu z zespołem Aspergera. Mika jest wyjątkowy – jest bardzo inteligentny, uwielbia matematykę i zawsze mówi prawdę, ale z trudem nawiązuje relacje z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy ze szkoły. Pewnej nocy słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego sąsiada zamieszkał koń. Zafascynowany Mika za wszelką cenę chce się dowiedzieć czegoś więcej o zwierzęciu. Wkrótce poznaje sąsiadkę Danę i razem z nią próbuje pomóc w tarapatach właścicielowi konia. Ich działania doprowadzą do serii niespotykanych wydarzeń, które pomogą chłopcu zdobyć prawdziwych przyjaciół.

LINK do wydarzenia


niedziela, 18 sierpnia

Niedzielne koncerty klasyczne w Prochowni Żoliborz

W niedzielne, leniwe popołudnia zapraszamy na cykl “Klasyka w Parku”. W otoczeniu zieleni, na trawie i leżakach wsłuchamy się razem w dźwięki instrumentów klasycznych. Na naszej scenie usłyszycie dzieła wybitnych kompozytorów, a także utwory jazzowe, filmowe i autorskie aranżacje znanych kawałków.

TRIO CON ANIMA
Trio tworzą muzycy z doświadczeniem. Swoje umiejętności rozwijali na licznych kursach mistrzowskich zarówno w Polsce jak i za granicą (Niemcy, USA, Austria). W ramach działalności artystycznej współpracowali m.in. z Płocką Orkiestrą Symfoniczną i Radzymińską Orkiestrą Dętą. Zadebiutowali razem 1,5 roku temu i od tego czasu stale poszerzamy swój repertuar zarówno klasyczny jak i rozrywkowy. Uwielbiają dzielić się z odbiorcami radością ze wspólnego grania.

Emilia Bedyk – flet
Katrzyna Bonatowska – gitara klasyczna
Agnieszka Dudzińska – perkusja

LINK do wydarzenia


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich 2019

Zapraszamy na wyjątkową muzyczną ucztę, która już po raz 60-ty łączy pokolenia warszawiaków – Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

***
Koncerty są jedną z najstarszych imprez muzycznych Stolicy i stały się jej kulturalną wizytówką. Swoją popularność zawdzięczają połączeniu wyjątkowej przestrzeni królewskich ogrodów ze świeżością interpretacji w wykonaniu najciekawszych osobowości muzycznych.
Wyjątkową muzyczną jakość gwarantują największe sławy muzyki klasycznej, jak i młodzi, uzdolnieni pianiści rozpoczynający dopiero swoją karierę.

Po raz pierwszy warszawiacy spotkali się na Koncercie Chopinowskim w roku 1959, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Początkowo sezon koncertowy rozpoczynało wykonanie jednego z koncertów Chopina z towarzyszeniem orkiestry. W latach 70. w godzinach wieczornych organizowano dodatkowe koncerty z muzyką kompozytorów współczesnych Chopinowi. Jeszcze w latach 80. koncert późniejszy (wówczas o godz. 17.00) miał formę słowno-muzyczną, z udziałem znanych aktorów scen warszawskich recytujących poezję romantyczną.

? Program 60. sezonu #KoncertyChopinowskie ?bit.ly/2Ehk63Z

***
?Lokalizacja ?goo.gl/maps/cwwZh6Pb7naVHHs57
ℹ Wstęp bezpłatny
?koncerty-chopinowskie.pl

LINK do wydarzenia


Gordonki z Lalalandią w Plażówce Saska

Gordonki – zajęcia umuzykalniające oparte o teorię prof. E. E. Gordona. Ich głównym elementem są śpiew i ruch oraz nastawienie na kontakt z młodym odbiorcą i jego rodzicem. Urozmaiceniem zajęć są barwne akcesoria jak np. bańki mydlane, chustki, szarfy,piórka czy piłki perkusjonalia. Wspaniała zabawa, rodzinnie spędzony czas i muzyczny rozwój dzieci i niemowląt.


Prowadzące to:
Ciocia Kawka(Katarzyna Kawka) – jest absolwentką wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku i Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od 2015 współpracuje ze szkołami muzycznymi oraz ośrodkami kultury gdzie uczy gry na skrzypcach.
Od 2016 roku wprowadza najmłodszych w żłobkach w świat muzyki, to właśnie dzięki temu odkryła Gordonki. Interesuje się muzykoterapią, ktorą zaczęła zagłębiać podczas kursów m.in. z doktor E. Galińską.

Ciocia Lala (Tatiana Szafraniec)- twórczyni Lalalandii i mama dwójki
rozbrykanych przedszkolaków, dzięki którym odkryła skuteczność zajęć gordonowskich. Absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2009 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą edukując ich muzycznie oraz wokalnie. Jej motto to zdanie – TWOJE DZIECKO MA TALENT.
Uwaga- Lala porywa dzieci i rodziców do muzycznego świata i nie wypuszcza 😉

LINK do wydarzenia


Bezpłatne warsztaty przyrodnicze dla dzieci | pałac i park

Zapraszamy na spotkanie z rohatyńcem nosorożcem, chrabąszczem majowym, biedronką, rusałką pokrzywnik i wieloma innymi owadami, które zobaczyć można na wystawie „Wilanowski mikrokosmos – przedstawienia owadów na ceramice”. W czasie zajęć zwiedzimy wystawę, a przy pomocy puchatych, kolorowych drucików wykonamy własne, fantazyjne owady. Jeśli pogoda dopisze, wybierzemy się także do ogrodu, by poszukać mieszkających w nim bezkręgowców.

ODBIORCY: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat
TERMIN: 18.08, godz. 15.00–17.00
MIEJSCE: Muzeum Pałacu w Wilanowie | pałac + park

WSTĘP: bezpłatnie | liczba miejsc ograniczona | należy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie

Wydarzenie organizowane w ramach programu Kultura Dostępna
finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LINK do wydarzenia


TV Mupp Show – teatrzyk dla dzieci

TV Mupp Show to spektakl muzyczno – lalkowy wypełniony zabawą, śpiewem i tańcem. Widzowie zarówno dorośli, jak i dzieci podczas spektaklu są zaangażowani w historię włoskiego reżysera Marcelliniego, a podczas Wielkiego Finału wspólnie Stworzą zespół muzyczny i zagrają koncert na żywo! A o czym jest ta
emocjonująca historia?
Otóż…słynny włoskireżyser Marcelini – lubiący tortellini – nagrywa swój kolejny program telewizyjny TV MUPP SHOW. Niestety leniwe attore robią mu psikusa i nie przychodzą na plan zdjęciowy! Reżyser Marcelini odbiera telefon od swego Direttore, który każe mu natychmiast znaleźć nowe attore. Załamany Marcelini wraz ze wszystkimi Bambini na widowni ogłasza casting do TV MUPP SHOW. Kto sie pojawi?
Co zaprezentuje i kto wygra casting? Zobaczcie sami!

LINK do wydarzenia


Otwarcie wnętrz wagonów

18 sierpnia zostaną otwarte dla zwiedzających wagony kolejowe.

Będzie można zobaczyć od środka następujące wagony: motorowy SN52-38, artyleryjski oraz bagażowo – pocztowy.

Wejście do wagonów w ramach biletu wstępu (www.bit.ly/2vVQfco) do Muzeum. !

LINK do wydarzenia


Pocztówki z podróży – Muzeum dla maluchów

Przeniesiemy się w czasie w sensoryczną podróż wypełnioną chmurą fotografii. Z takiej wyprawy wrócimy z własnoręcznie wykonanymi pocztówkami. Zatrzymasz taką kartkę na pamiątkę czy obdarujesz tym wyjątkowym dziełem jednego ze swoich przyjaciół? Jedno jest pewne, czeka nas niezapomniana przygoda!

Warsztaty towarzyszą wystawie Praga Sensorycznie.


☞ Grupa wiekowa: 0–6 lat
☞ Start: 11.00
☞ Czas trwania: 60 min
☞ Bilety: 10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna
☞ Liczba uczestników: 20 osób
☞ Prowadząca: Natalia Morawska
☞ Bilety dostępne w kasie Muzeum i online

Plan zajęć: w pierwszej części każdego spotkania uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z jego tematyką w salach ekspozycyjnych lub edukacyjnych muzeum (ok. 30 minut). Druga część ma natomiast charakter warsztatowy, kiedy dzieci – samodzielnie bądź z pomocą opiekuna lub opiekunki – tworzą prace plastyczne, związane z tematyką zajęć (ok. 30 minut).


Muzeum dla maluchów
Poprzez zabawę uczestnicy i uczestniczki zajęć mogą dowiedzieć się wiele o mieście, w którym żyją, a podczas części warsztatowej tworzyć za pomocą kreatywnych materiałów oryginalne prace plastyczne dostosowane do tematyki poszczególnych zajęć. Muzealna przestrzeń staje się miejscem rodzinnym.

W 2019 roku kontynuujemy objętą przez nas drogę budowania oferty dla rodzin z Warszawy i okolic, przełamując przy tym stereotyp muzeum jako miejsca niedostępnego dla najmłodszych dzieci.

LINK do wydarzenia


Teatrzyk dla dzieci – Teatr TUP TUP

Zapraszamy wszystkie dzieci na widowisko teatralne w Dzikim Brzegu ! Nasze spektakle dla najmłodszych są w pełni interaktywne. Wraz z dziećmi przeżywamy piękne przygody oraz śmiejemy się do rozpuku. Najbliższy spektakl to „Świat Cyrku Pana Abrakadabra” ! Pan Abrakadabra to szalony i nieco gapowaty czarodziej. Swoją magiczną mocą potrafi rozśmieszyć każde dziecko, a nawet niejednego rodzica! 🙂

Nasze spotkania to również sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych i odkrycie przed rodzicami nowych form zabawy.

W naszym barze posiadamy świeży popcorn (z opcja bez soli), chipsy warzywne, lody rzemieślnicze, wodę i świeżo wyciskane soczki. Gdy podczas przedstawienia słonko będzie nam mocno dopisywać, dzieci będą chronione wielkimi parasolami.

Przedstawienia odbywają się od 15:00-17:00 zatem można do nas dołączyć w każdym momencie.

wstęp WOLNY

LINK do wydarzenia


VIII Letni Gościniec Artystyczny we Włochach

Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy już ósmy raz zapraszają Mieszkańców na cykl plenerowych spotkań pn. Letni Gościniec.

W programie:

15:15 – 17:45 – strefa animacji artystycznych (gry i zabawy ruchowe, działania plastyczne i sensoryczne)

16:00 – 17:00 – koncerty

LINK do wydarzenia

Dodaj komentarz