fbpx
zwierzyniec

Zwierzyniec. Okazy wybrane

“Zwierzyniec. Okazy wybrane” to idealny przykład na to, jak można się bawić sztuką z dzieckiem, przy pomocy blisko 300 prac polskich artystów.

Narzekały lwy z kamienia,
że pracują bez wytchnienia.
(…)
– Ile można stać bez ruchu,
jak ci mucha brzęczy w uchu…”

Maciej Byliniak, stworzył niezwykły zbiór ze zwierzętami w roli głównej. Na pierwszych stronach mamy historię o myśliwym, który chciał upolować króla jeleni, nieco stylizowaną na tradycyjną, starą przypowiastkę. Następnie dowiadujemy się o pozaziemskim pochodzeniu łosi, podziwiamy kolekcję staroci pewnej staruszki i wysłuchujemy narzekań kamiennych lwów. Każde dziecko zakochane w zwierzętach znajdzie tu fragment dla siebie – mamy ilustracje kotów, mamy psy w każdym wydaniu, ptaki, konie a nawet delfina! Byliniak sprawnie bawi się słowem, zaskakuje, żartuje, i wciąga w ciekawą opowieść, inspirując się ilustracjami zwierząt z polskich dzieł sztuki. W książce znajdziemy zwierzęta ze starych książek, obrazów, płaskorzeźb, plakatów, fragmentów gazet, metalowych figurek, kamiennym rzeźb a nawet chlebowych wypieków. “Zwierzyniec. Okazy wybrane” to album zawierający grubo ponad dwieście zdjęć dzieł polskich artystów. Ale dopiero sposób, w jaki treści łączą się z ilustracjami, tworzy album unikalnym i zachwycającym.

zwierzyniec książka

Choć tekst sprawia dużą radość – zarówno młodszym i starszym – to największą wartością książki jest sposób, w jaki została ona opracowana graficznie. Mamy do czynienia z niecodzienną sytuacją, w której autor najpierw miał obraz, a dopiero potem, do obrazu domyślał historię. Taka kolejność tworzenia książki zdarza się nieczęsto, ale jest niesamowicie kreatywna i może być dobrą inspiracją do twórczej zabawy z dziećmi.

Znajdziemy tu ryciny, płaskorzeźby, rysunki, drzeworyty, litografie i inne formy artystyczne przedstawiające zwierzęta. Ta różnorodność tekstów i ilustracji dzieł stworzonych różnymi technikami, nie przeszkadza w odbiorze książki. Co więcej, zmusza do myślenia i rozmowy na temat możliwości, jakie daje sztuka. Prezentuje inny sposób na wprowadzenie dzieci w kulturę polskiej sztuki wizualnej. Staje się przyczynkiem do omawiania różnorodności form ekspresji artystycznej, wytłumaczenia czym jest płaskorzeźba, czym kolaż, a czym drzeworyt. Pokazuje co to znaczy być kreatywnym, i że nie ma jednego sposobu na przedstawienie ptaka, jelenia, czy psa – przecież każdy z nas widzi świat nieco inaczej.


To nie jest zwykła książka dla dzieci. Nie wiem nawet, czy powinnam ją nazywać “książką dla dzieci”. “Zwierzyniec. Okazy wybrane” wzbudzi zachwyt najmłodszych, ale i ich rodziców. Każdego w rodzinie zachwycił zupełnie inny fragment książki. Hela uwielbia przeglądać historię o ptakach. Mąż najchętniej czyta krótkie rymowanki. Ja natomiast uwielbiam sam początek, czyli opowieść o Królu Jeleni: historyjka, skomponowana z kilkunastu polskich dzieł przedstawiających jelenie. Autor do obrazu dołożył wciągającą opowiastkę, która prowadzi do zaskakującego finału. Mam słabość do takich kreatywnych rozwiązań. To szalenie rozwijająca i mądra zabawa. Podobny pomysł, choć w prostszej formule – miała Agnieszka Starok w ciekawej serii książeczek o malarzach, wydawnictwa Tekturka.

Dzieło Międzynarodowego Centrum Kultury i Wydawnictwa Dwie Siostry ukazuje dzieła zebrane głównie w muzeach i bibliotekach, ale przypomina również, że kultura i sztuka nas otacza. Nie musimy wcale iść na wystawę do muzeum. Rozejrzyjmy się dookoła. Może natrafimy na płaskorzeźbę orła na gmachu budynku, mural znanego artysty w metrze lub rzeźbę lwa w pobliskim parku. Czasami wystarczy zajrzeć na półkę z książkami – być może wśród książek, znajdziemy klasykę ilustracji polskiej, a w niej ulubiony obrazek mojej córki – Kaczkę Dziwaczkę 😉

Takich książek ze świecą szukać na polskim rynku. Idea dopowiadania historii do znanych dzieł sztuki wydaje mi się na tyle świetna, że powinna być wykorzystywana częściej w książkach dla dzieci.

zwierzyniec książka dla dzieci zwierzyniec dwie siostry
zwierzyniec okazy wybrane dwie siostry

Sprawdź cenę książki tutaj

Tytuł: Zwierzyniec. Okazy wybrane
Tekst: Maciej Byliniak
Opracowanie graficzne: Ewa Stiasny
Współpraca: Karolina Grabarczyk-Chochołek
Wydawcy: Międzynarodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Dwie Siostry
Rok wydania: 2018
Wiek: 6+
Wykonanie: oprawa twarda
Format: 18 x 14,50 cm
Liczba stron: 256

1 komentarz

Dodaj komentarz