fbpx
karty edukacyjne diy zwierzęta

Karty edukacyjne do pobrania – umaszczenia zwierząt

Po opublikowaniu wpisu Figurki zwierząt – zabawy wspierające rozwój, pojawiło się sporo pytań dotyczących kart z umaszczeniami zwierząt. Do niedawna przy pacy z Helą korzystałem z materiału pobranego z jednej z grup Montessori na Facebooku. Postanowiłem jednak stworzyć własne karty, które będą bardziej odpowiadały moim gustom estetycznym i kolekcji zwierząt jakie posiadamy.

Jednocześnie narodził się pomysł na ten wpis, który ma Tobie pomóc w stworzeniu własnej kolekcji kart. Nie jest to najtrudniejsza rzecz na świecie, ale nie będę ukrywać, że zajmuje trochę czasu. Jeżeli z różnych względów nie chcesz się podjąć tego zadania, na końcu wpisu znajdziesz karty, które możesz pobrać i korzystać u siebie w domu.

karty zwierząt do pobrania

Karty inspirowane Montessori

Uprzedzam, że to nie są karty w 100% zgodne z metodą Montessori. Są one nią inspirowane i mają służyć do ćwiczeń, rozszerzania słownictwa i pomagać w nauce nazw zwierząt. Nie starałem się trzymać sztywno wytycznych np. co do rozmiaru. Zalecane 14 cm powoduje m.in. trudności w druku i nadmiernie zwiększa zajmowaną ilość stron, a co za tym idzie również koszty. Przygotowane karty mają wymiary 12 cm x 12 cm, przy czym sama grafika zajmuje powierzchnię 11 cm x 11 cm. Kolorowe obramowanie postanowiłem dodać w celu rozróżnienia zestawów kart.

karty ze zwierzętami montessori

Karty edukacyjne DIY

Zdjęcia zwierząt i ich umaszczeń znalazłem na stronie pixabay.com. Jest to serwis z darmowymi zdjęciami, które można używać do celów komercyjnych i nie komercyjnych, w zmienionej i niezmienionej formie. Nie trzeba oznaczać autora ani pytać o jego zgodę na skorzystanie z grafiki. Nie jest jedynie rozpowszechnianie materiałów na innych tego typu platformach, pokazywanie w złym świetle osób znajdujących się na zdjęciach oraz sprzedawanie kopii bez dodania żadnej wartości od siebie. Zatem na użytek domowy można takie zdjęcia pobrać i spokojnie korzystać do zabaw z maluchem. Wyszukiwarka jest dosyć intuicyjna, więc pozostaje się „przekopać” przez setki zdjęć, aby wybrać te odpowiednie.

Przy pobieraniu pliku masz do wyboru jego wielkość, zaznacz największą, aby w druku dobrze wyglądała. Największy problem powoduje na tym etapie znalezienie odpowiednio dużego fragmentu umaszczenia, aby można było dociąć zdjęcie nie tracąc jakości. W niektórych przypadkach w serwisie pixabay.com są gotowe zdjęcia samego umieszczenia. Niejednokrotnie jednak trzeba skorzystać ze zdjęcia przedstawiającego większą część zwierzęcia i skadrować grafikę, aby znajdowało się na niej tylko pożądany fragment.

Karty są kwadratami, a więc zdjęcia też należy przyciąć do rozmiaru 1:1. Tutaj przyda się znajomość programu, który to umożliwi. Odpowiednio przygotowane grafiki rozmieszczamy na stronach i zapisujemy (my zapisywaliśmy jako plik PDF). Drukujemy przygotowany plik w kolorze, laminujemy, a potem wycinamy kwadraty za pomocą gilotyny lub nożyczek. Laminowanie chroni karty przed zniszczeniem i poprawia komfort korzystania z nich. Posiadam własny laminator, który przy dziecku już nie raz był w użyciu. Jak nie masz jeszcze tego sprzętu, to najwyższy czas rozważyć jego zakup 😉

karty edukacyjne do pobrania

dopasowywanie zwierząt do umaszczenia

Do pobrania:

Zwierzęta leśne i ich umaszczenia – karty edukacyjne do pobrania
Zwierzęta afrykańskie oraz azjatyckie i ich umaszczenia – karty edukacyjne do pobrania
Zwierzęta gospodarskie i ich umaszczenia – karty edukacyjne do pobrania

Jeżeli karty się sprawdzą i spełnią twoje oczekiwania, udostępnij ten wpis na Facebooku lub Instagramie. Będzie mi miło jeśli więcej osób będzie mogło z nich skorzystać.

Karty służą do ćwiczeń i zabawy w dopasowywanie zwierzęcia do umaszczenia. Zachęcam jednak do wymyślania innych kreatywnych zabaw. Garść podpowiedzi możesz znaleźć we wspomnianym wpisie Figurki zwierząt – zabawy wspierające rozwój. Miłej zabawy!

14 komentarzy

Dodaj komentarz