fbpx
księżyc dla dzieci

Księżyc dla dzieci, fazy księżyca DIY + karty trójdzielne do pobrania

Księżyc dla dzieci jest niesamowitym obiektem. Obok gwiazd, jest on jedynym elementem kosmosu, które dziecko może podziwiać gołym okiem. Heli fascynacja Księżycem rozpoczęła się naturalnie od jego obserwacji wieczorami. Pewnego dnia natomiast wycięliśmy z kartonu koło i pomalowaliśmy je na wzór Księżyca. Następnie przykleiliśmy taśmą na ścianie w salonie. Wisiał tam całą kwarantannę, jak nie dłużej. Nie było mowy o jego ściąganiu, choć do wystroju naszego wnętrza średnio pasował 😉 Na ten kartonowy Księżyc odbywały się loty rakietą, wilki do niego wyły lub po prostu wzdychaliśmy do niego i podziwialiśmy jego papierowy “blask”.

Obraz z Księżycem dla dzieci

Zbliżał się Dzień Dziecka, więc wykorzystaliśmy moment, aby pozbyć się Księżyca z salonu. Obiecaliśmy Heli, że kupimy ładny “księżycowy” obraz i powiesimy go nad jej łóżkiem. Znajoma powołała ostatnio do życia stronę Positive prints, która Plakat Księżyc personalizuje pod kątem indywidualnie wprowadzonej daty. Dzień urodzin naszej córki był tu oczywistym wyborem. Także Hela dostała “swój Księżyc”… i to całkiem dosłownie. Ramka kupiona, grafika dostarczona a my nie mogliśmy się powstrzymać i prezent wręczyliśmy nim nadszedł 1 czerwca.

księżyc dla dzieci układanka

Układanka – fazy Księżyca dla dzieci

W międzyczasie zainteresowanie kosmosem przybrało na sile. Pojawiły się zatem nowe książki w naszej biblioteczce, które możesz zobaczyć we wpisie Książki o kosmosie dla dzieci. Powstawały różne prace plastyczne z wykorzystaniem wydrukowanych lub wycinanych z kartonu planet. Stworzyliśmy kartonowy Układ Słoneczny dla dzieci.

Przyszła zatem kolej na Księżyc dla dzieci. Coś na kształt układanki z fazami Księżyca było naturalnym pomysłem. Ponieważ bardzo byliśmy dumni z efektu Układu Słonecznego, podobną techniką wykonaliśmy planszę z fazami Księżyca. Oczywiście temat jest trochę nad wyrost dla 3,5 latki. Pojęcie i nauczenie się nazw dalece wykracza poza jej możliwości. Natomiast jest to pewnego rodzaju wprowadzenie i “badanie gruntu”. My jako rodzice tez musimy się kiedyś przygotować, bo nasza wiedza jest gdzieś głęboko zakopana i jak się pojawią szczegółowe pytania, może nie być łatwo.

Układanka może być wykorzystywana na dwa sposoby. Jednym jest dopasowywanie poszczególnych faz Księżyca przy pomocy wyrazów i szukanie na planszy podobnych. Drugim – przyporządkowanie kartonowych krążków po kształcie namalowanym na polach otaczających Ziemię.

Na ten moment oczywiście największą frajdą jest szukanie “swojego Księżyca”. Hela szuka kształtu, który podobny jest do tego widniejącego na obrazie, a następnie stara się znaleźć jego położenie na układance.

puzzle fazy Księżyca dla dzieci
aktywność Księżyc dla dzieci
układanka fazy księżyca dla dzieci

Jak zrobić układankę z Księżycem dla dzieci?

Do tego potrzebne Ci będą:

  • karton,
  • farby i pędzle,
  • czarny pisak lub cienki flamaster,
  • nożyczki,
  • klej,
  • szklanka do odrysowania kółek (lub cokolwiek innego)

Najpierw zajmujemy się tłem – kosmosem. U nas to była mieszanka czarnej i granatowej farby. Na koniec kilka fioletowych i różowych “maźnięć” pędzlem. Efekt “gwiazd” uzyskaliśmy, maczając dwa pędzelki w białej farbie i pocieranie jednym o drugi nad planszą. Kolejny krok to wycięcie 16 mniejszych kółek (Księżyce), 2 większych (Ziemia) oraz fragmentu Słońca. Narysowanie obrysów, pokolorowanie jednej Ziemi i zamalowanie ciemnej strony Księżyców. Przyklejamy co trzeba w odpowiednim miejscu, dodajemy podpisy i gotowe!

Fazy Księżyca – karty edukacyjne

“Księżycowa faza” nabrała takiego rozpędu, że powstały również karty trójdzielne, które u nas w domu jeszcze trochę poczekają na odpowiedni moment. Natomiast może u Ciebie się sprawdzą już teraz. Pod poniższym linkiem jest dostępny darmowy materiał do pobrania.

Jeżeli karty się sprawdzą i spełnią twoje oczekiwania, udostępnij ten wpis na Facebooku lub Instagramie oraz oznacz nasz we wpisie. Będzie mi miło jeśli więcej osób będzie mogło z nich skorzystać.

Pobierz: Karty trójdzielne – fazy księżyca1 komentarz

Dodaj komentarz